Hakları için direnen madenciler Manisa Valisi ile görüşecek

Tazminatlarını alamadıkları için aylardır eylemde olan Ermenek ve Somalı madenciler bugün Manisa Valisi ile görüşecek. İşçiler, görüşme sonucuna göre Ankara’ya yürüyüş konusunda karar verecek.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Ermenek’te 18 işçinin yaşamını yitirdiği facianın ardından kapatılan madendeki işçiler ile Soma’da güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle faaliyetine son verilen madendeki işçiler, hakları için günlerdir bekliyor.

Madencileri temsilen 4 kişi, geçen günlerde Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile İçişleri Bakan Yardımcısı’nın da aralarında bulunduğu yetkililer ile görüşmüştü.

Bu görüşmede işçilere sorularının çözüleceği sözü verildi. Ancak aradan geçen sürede yasal düzenleme yapılmadı. İşçiler o günden bu yana Manisa Gölmarmara’da bekliyor. Bir grup işçi de Ermenek’te eyleme devam ediyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, madenciler bugün öğleden sonra Manisa Valisi ile görecek.

Sendikası Uzmanı Kamil Kartal, “Bu görüşmenin sonucuna göre yürüyüşe devam mı edeceğiz, anlaşma mı sağlanacak belli olacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyon çalışmalarını tamamlamış. Bize yasal düzenleme yapılacağı ve sorunun mutlaka çözüleceği söylendi. Meclis’teki ‘torba teklif’ içerisine madde ekleneceği iletildi. Ancak ayrıntısını bilmiyoruz. Yarın ne olduğunu öğreneceğiz. Vali, hem bizimle hem de Ankara ile de görüşecek. Sonucuna göre bakacağız” dedi.

Öte yandan işçilerin bu hafta Meclis’te görüşülecek olan torba yasaya işçilerle ilgili düzenlemenin de eklenebileceği belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?