Gizlilik kararları tepki topluyor: Kimden neyi gizliyorsunuz

Gizlilik kararları tepki topluyor: Kimden neyi gizliyorsunuz
Son dönemde kadın cinayeti soruşturmalarına getirilen gizlilik kararları tepkilere neden olurken Avukat Ezgi Ergen, “Kimin ve yararı gözetilerek bu gizlilik kararı alınıyor?” diye sordu.

Gizlilik kararları tepki topluyor: Kimden neyi gizliyorsunuz

Dilan ESEN

Kadınlar, erkekler tarafından katledilirken ya da şüpheli şekilde öldürülürken katiller hakkındaki soruşturma dosyalarına gizlilik kararları getiriliyor. Hem avukatların hem katledilen kadınların ailelerinin hem de kamuoyunun olay hakkında bilgi edinmesini engelleyen gizlilik kararlarının neden getirildiği ise merak konusu.

Serap Öner, Tuğba Tokbaş, İpek Er, Duygu Delen ve daha birçok kadının ölümünün araştırıldığı soruşturmalara gizlilik kararları getirildi. Son olarak Adana’da Serap Öner’in, uzaklaştırma kararına rağmen boşanma aşamasında olduğu Ali Öner tarafından katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturma dosyasına gizlilik getirilmesi tepkilere neden oldu.

“Kadına karşı şiddete dair görülen yargılamalarda kimin yararı gözetilerek bu gizlilik kararı alınıyor?” diye soran Avukat Ezgi Ergen, kadın cinayeti dosyalarına getirilen gizlilik kararlarını BirGün’e değerlendirdi. Bu kararların hangi gerekçeyle alındığına bakmak gerektiğini söyleyen Ergen, şunları dile getirdi: “Fail mi korunuyor, medyaya yansımasın mı isteniyor gibi ihtimaller akla gelebiliyor. Soruşturma aşamasında alınan gizlilik kararı etkin bir soruşturma yürütüldüğü konusunda soru işareti uyandırabiliyor. Kovuşturma aşamasında duruşmaların kapalı görülmesi ise var olan toplumsal bir tepkinin sönümlenmesini amaçlamaya yönelik olabiliyor.”

TEPKİYİ AZALTMAK İSTİYORLAR

Ergen, şöyle konuştu: “Dosyada ne olduğunu, alınmayan ifade, kapatılan delil var mı, ttkin bir soruşturma yürütülmüş mü bilemiyorsun. Bu durum toplum ve mağdurun yakınları açısından bir sıkıntı oluşturuyor. Zaten kadına karşı şiddete dair dosyalarda yargıya ciddi bir güvensizlik var. Nitekim toplumsal tepkiyi azaltmaya ve belki de bu dosyaları unutturmaya yönelik kararlar olabiliyor.”

***

Karara itiraz

Geçen ay öldürülen Serap Öner’in ailesinin avukatı Oya Tekin Ceyhan, Sulh Ceza Hâkimliği tarafından getirilen soruşturma dosyasının incelenmesinin kısıtlanması kararına itiraz etti. İtiraz dilekçesinde kısıtlama kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğunu savunan Tekin, dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını istedi.

Kadın cinayetlerine yönelik hukuksal anlamdaki keyfi uygulamalara tepki gösteren CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Oya Tekin, fail Ali Öner’in dosyasında incelemenin kısıtlanmasına karar verilmesi uygulamasının kadın cinayetlerinin önlenmesine katkı sağlamayacağına dikkat çekti. Tekin, şöyle dedi: “Adli birimler, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın hükümlerini etkin uygulamaları gerekirken her olay için aynı tedbir kararları vererek yüzlerce kadının katledilmesini engelleyemiyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?