10 Ekim Ankara Katliamı davası avukatlarından Bakan Akar’a tepki

10 Ekim Ankara Katliamı davası avukatlarından Bakan Akar’a tepki
10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklaması mağdurları da suçlu olarak görüyor.

ANASAYFA POLİTİKA
Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın; “Çözüm sürecinin sonlanmasına Antep, Ankara Gar, İstanbul Havalimanı, Suruç katliamları neden oldu” sözlerine tepki gösterdi. Akar’ın katliamın sorumlularını farklı yerlerde göstermeye çalıştığını ifade eden dava komisyonu, “Mağdurları da suçlu olarak gören bir açıklama” dedi.

“DEVLETİ YÖNETENLERİN ‘KOKTEYL TERÖR’ KANDIRMACASINDA ISRAR”
Aradan geçen 5 yılda hükümetin ısrarla “kokteyl terör” kandırmacasıyla kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalıştıklarını ifade eden dava komisyonu 10 Ekim Ankara Katliamına ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Dosyada yargılanan tüm sanıklar IŞİD’lidir ve katliamı IŞİD’in planladığı konusunda hiçbir tartışma bulunmamaktadır. Yapılan yargılamada, katliamı gerçekleştirenlerden bir kısmı olan tutuklu sanıklar için 3 Ağustos 2018 tarihinde çeşitli cezalar verilmiş, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiği gerekçeli kararda da belirtilmiştir. Dosya temyiz aşamasında olup, firari sanıklar bakımından ise yargılama ayrı bir dosyada devam etmektedir. Dosya kapsamında bizim açımızdan bu anlamda tek tartışma konusu, katliam sorumluluğunun sadece IŞİD ve IŞİD’lilerle sınırlı olamayacağı noktasında olup, katliamın her aşamasındaki devlet görevlilerinin sorumluluğunun yargılamaya dahil edilmesi ve katliamın ‘insanlığa karşı suç’ olarak nitelenmesi hakkındadır. Nitekim yargılama süreçleri halen devam etmekte olan diğer katliam dosyalarında da durum aynı olup sadece IŞİD’le sınırlı olmayan, devlet görevlilerini de kapsayan bir sorumluluk silsilesi olduğu her yargılamada apaçık görülmektedir.”

“KAMUOYUNUN ALGISI DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”
Katliamların üzerinden geçen bunca zamanda yaşananlara ve dava dosyalarına bakıldığında, gerçeğin kokteyl terörle bir ilgisi olmadığı açıkça görüldüğü halde, 5 yıl sonra bile bu kadar dayanaksız bir biçimde ve ısrarla kafa karıştırmaya yönelik açıklamalar yapılmasının tesadüf olmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Tam tersine bilinçli olarak kamuoyunun yanlış yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Nitekim Hulusi Akar’ın her bakımdan açıklanmaya muhtaç son sözleri, katliamlarla ilgili başta Cumhurbaşkanının ortaya attığı ‘kokteyl terör’ iddiasını ispatlamaya çalışan ama başaramayan savcılık makamının çabalarından, 2018 yılında Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’in dosyamız sanıkları hakkında verdiği gerçek dışı beyanlardan ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun zamanında bu yönde yaptığı açıklamalardan bağımsız düşünülemez. Her kademeden yetkililer tarafından yapılan bütün bu gerçeğe aykırı açıklamalar, birtakım siyasi hesaplarla zaman zaman gündeme getirilmekte ve kamuoyunun katliamlarla ve sorumlularıyla ilgili algısı değiştirilmeye çalışılmaktadır.”

“DEVLET ÇARPITMA YERİNE GERÇEK FAİLLERİNİN BULUNMASINI SAĞLAMALI”
Adaletin tesis edilmediği ve sorumlularının yargılanmadığı katliamlardan bu yana geçen 5 yılın toplamında bir başka çarpıtmaya, müvekkillerin mağdur değil suçlu muamelesi yapıldığı gerçeğine dikkat çekilen açıklamada; “Katliamın beşinci yıl dönümünde anma yapılmasına Ankara Valiliği tarafından engel olunmuş, Gar Meydanına karanfil bırakılmasına dahi müsamaha gösterilmemiştir. Müvekkillerimiz hemen hemen tüm anmalarda gözaltına alınmış, tutuklanmış ve haklarında davalar açılmıştır. Katliamın hemen arkasından İstanbul Adliyesinde anma düzenleyen meslektaşlarımız terör örgütü propagandası suçlamasıyla yargılanmaktadır. Kısacası katliamlarla ilgili çarpıtmalar her yönden devam etmektedir. Katliamın sorumlularını farklı yerlerde göstermeye çalışan ve mağdurları da suçlu olarak gören tüm bu açıklamalar ve uygulamalar aynı zamanda, her kademeden devlet yetkililerinin katliamlara bakış açısının ne kadar çarpık olduğunu da açıkça göstermektedir. Oysa onlara düşen asıl görev, gerçekleri çarpıtan açıklamalar yapmak yerine katliamların gerçek faillerinin bulunmasını sağlamak olmalıdır” denildi.

SORUMLULARININ ORTAYA ÇIKARMA ÇABASINA DESTEK ÇAĞRISI
Kamuoyuna katliamların gerçek sorumlularının ortaya çıkarma çabasına her alanda destek olma çağırısı yapılan açıklamada “Bu vesileyle İŞİD terörünün ve diğer gerçek sorumluların ortaya çıkarılmasını engellemeye hizmet edebilecek kafa karıştırıcı açıklamalarla gerçeğin eğilip bükülmesine izin vermeyeceğiz.” denildi. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?