Kış gelmeden ağır hasta sayısı 3 bini geçti: Önlemleri genişletin

Kış gelmeden ağır hasta sayısı 3 bini geçti: Önlemleri genişletin
Covid-19’un yayılımı ile ağır hasta sayısında ekim ayına oranla yaşanan artış göze çarpıyor. Sahadaki hekimlerin yoğun bakımlardaki kalabalığa işaret ettiğine dikkat çeken TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof. Akkurt, kış henüz gelmemişken yaşanan artışın sebebinin önlemsizlik olduğuna vurgu yaptı.

Kış gelmeden ağır hasta sayısı 3 bini geçti: Önlemleri genişletin

Dilan Esen

Ülkede Covid-19 vaka sayısı hızla artarken ekim ayına göre ağır hasta sayısında ciddi artış yaşandı. Hekimler sık sık yoğun bakımlardaki yer sıkıntısını dile getirmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde de artış göze çarparken sahadaki hekimlerin yoğunluğa ilişkin açıklamaları durumun vahametini ortaya koyuyor.

Bu artışın en önemli sebeplerinin tedbirsizlik, yoğunluk ve şeffaf olmayan bir yönetim olduğunu söyleyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, BirGün’e konuştu.

Çok sayıda hekimin, ağır hastalar konusunda yoğun bakımlarda yer sıkıntısı çekildiğinin bilgisini verdiğini aktaran Akkurt, “Bunu göz önüne aldığımızda turkuaz tablodaki rakamlarla sahadan gelen rakamlar arasında ciddi makas açıklığı görülüyor” dedi.

“Tabloda belirtilen sadece devlet hastanelerinde ifade edilenler mi?” diye soran Akkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tablodaki yatak doluluk oranlarına özel hastanelerdeki yataklar da eklenince oran yüzde 50’lere çıkıyor olabilir. Kaçıncı dalgadayız, bunu bile veriler şeffaf olmadığı için tahmin edemiyoruz. Birçok arkadaşımız hastanelerdeki yoğunluğu çığlık çığlığa ifade ediyor. Ambulansların yetmediğini söylüyor. Daha sonbahardayız kış bile gelmeden tablo böyleyse ciddi bir önlem alınması gerektiğini söylüyor.”

Salgının hızla yayılmasındaki en belirgin etkenin ‘önlemsizlik’ olduğuna dikkat çeken Akkurt, şöyle konuştu: “Mayısa kadar fena gitmiyordu ama mayısta ilk açılan AVM’ler olunca adeta salgına davetiye çıkarıldı. Turizm sezonunun kontrolsüz şekilde açılması, Ayasofya ve hâlâ devam eden birçok şey de bunu sürdürdü. 65 üstü yurttaşlara sokağa çıkma yasağı ile saat 22’den sonra mekanların kapatılması gibi uygulamalar nedeniyle sanki insanlar yalnızca bu saatten sonra dışarıda oluyormuş gibi bir algı oluşturdu. Toplumun tümüne hitabet etmeyen ayrıca çalışan kesimin eve çekilmesini sağlamayacak önlemler nedeniyle biz bu işi sürdürmekte sıkıntı çekeceğiz.” Akkurt sözlerini şöyle sonlandırdı: “Önümüz kış, yavaş yavaş kapalı ortamlara yığılmalar arttı. Bir ay sonra oldukça sıkıntılı bir süreç yaşayacağız.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?