Çankaya Belediyesi işçileri: Çocuklarımızın geleceği için mücadeleyi sürdürmeliyiz

Çankaya Belediyesi işçileri: Çocuklarımızın geleceği için mücadeleyi sürdürmeliyiz
AKP’nin bu zamana kadar olduğu gibi kıdem tazminatının gasbını tekrar gündeme getireceğini belirten işçiler, “Çocuklarımızın geleceği için mücadeleyi sürdürmeliyiz” dedi.
Çankaya Belediyesi önünde açıklama yapan Genel-İş üyesi belediye işçileri
Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Cansu ERTAŞ
Hazal GÖÇMEN
Ankara

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasına üye Çankaya Belediyesi işçileri, işçilerin kıdem ve emeklilik hakkını hedef alan maddelerin torba yasadan çıkarılacağı belirtilse de mücadelenin sürmesi gerektiğini belirtti. İktidarın bu zamana kadar olduğu gibi tekrar kıdemi gündeme getireceğini belirten işçiler, “Çocuklarımızın geleceği için mücadeleyi sürdürmeliyiz” dedi. İşçiler ayrıca haklarına yönelik bu kadar saldırı ve toplu sözleşme süreci varken şubelerinin olağanüstü kongreye gitmesini de eleştirdi.

Kıdem meselesinin sadece kendi geleceklerini değil çocuklarının geleceğini de etkileyeceğini söyleyen bir işçi, sadece sendika temsilcilerinin değil, işçilerin de Meclisin önünde eylemde bulunması gerektiğini söylüyor. Sorunun, Meclisin önünde 4 kişi eylem yapmaya çalışarak çözülemeyecek kadar büyük olduğunu belirten bir diğer işçi, sendikaların ortaklaşarak daha etkili eylemler örgütlemelerinin fayda sağlayabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

İŞÇİLER EYLEMLERİN TEMSİLCİLER İLE SINIRLANDIRILMASINA TEPKİLİ
Kıdem tazminatının gasbedilmesi durumunda artık kaybedecekleri bir şey kalmayacağını ifade eden başka bir işçi, sendikaların bu süreçte örgütlü hareket etmediğini, eylemlerin, açıklamaların sadece temsilcilerle yapıldığını, bazen haberleri bile olmadığını anlattı. İşçi, sendikayı her koşulda desteklediklerini ancak sadece kendilerinin eylem yapmamasını işçileri de dahil etmesi gerektiğini söyledi.

“BEN ETKİLENMESEM ÇOCUKLARIM ETKİLENECEK”
Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde çalışan bir işçi bu yasaları geçirme amaçlarının Türkiye’de ücretleri düşürüp yabancı sermayeyi ülke içine çekmek olduğunu dile getirdi. Fen İşleri Müdürlüğü asfalt bölümünde çalışan bir işçi de Meclisteki bazı muhalefet partilerinin güvencesiz çalışmayı yasallaştıran kıdem tazminatı hakkına göz diken yasaların ilk uygulayıcısı olacaklarını vurguladı. Çankaya Belediyesinde 17 senedir çalışan bir başka işçi torba yasa maddelerini değerlendirirken “Ben etkilenmesem bile ileride çocuklarımı etkileyecek bu yasalar. Bugün çocuklarımızın geleceği için mücadele etmeliyiz” dedi.

“SEÇİLEN TEMSİLCİ YERİNE SENDİKA BİRİNİ ATIYOR”
Çanpaş Şirketine bağlı olarak çalışan işçiler ocakta toplu iş sözleşmesi sürecinin başladığını, 28 Kasım’da yapılacak olağanüstü kongrenin kendi TİS süreçlerini olumsuz etkileyeceğini söylüyor. Torba yasanın tartışıldığı, TİS görüşmelerine az zaman kala olağanüstü kongreye gidilmesini doğru bulmadığını söyleyen bir işçi, “Onlar şu durumda seçim peşindeyken biz ne yapalım?” diyerek tepki gösteriyor. Başka bir işçi aşağıdan temsilciler ile müdahale etmeye, düşüncelerini iletmeye çalıştıklarında ise bir noktadan sonra “Merkez böyle istiyor” cevabını aldıklarını söyledi. Bir Çanpaş işçisi durumlarını şöyle özetliyor: “Çankaya Belediyesinin üç şirketindeki personel maaşları arasında uçurum var. En son kurulan Çanpaş AŞ çalışanları olarak bu durumda en düşük maaş ve sosyal haklara sahibiz. En zor ve en pis işi yaptığımız halde durumun böyle olmasından mustaribiz. Sendika ise seçimlerinde belediye başkanı kimi istiyorsa onu destekleyip kazanması için uğraşıyor ve bunu başarıyor. İşçiler arasındaki kopukluktan faydalanıp seçimle gelen temsilcilerin görevine son verilip, sendikanın belirlediği kişiler bu göreve getiriliyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?