Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anılıyor

Mustafa Kemal Atatürk törenlerle anılıyor
Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini kapamasının 82. yılında tüm Türkiye’de resmi törenler ve belediyelerin düzenlediği etkinliklerle anılıyor.
09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte Çanakkale’de yurttaşlar Atatürk heykelinin önünde saygı duruşunda bulundu
Fotoğraf: Burak Akay/AA

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Cumhuriyetin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 82’nci ölüm yıl dönümü dolayısıyla tüm Türkiye’de törenlerle anılıyor. Anıtkabir başta olmak üzere İstanbul Taksim ve Dolmabahçe’de anma törenleri gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenecek törene katıldı. Erdoğan’ın beraberinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüksek yargı üyeleri de Anıtkabir’deki törene katıldı. Erdoğan’ın Anıtkabir’deki törenin ardından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenecek anma törenine katılması bekleniyor.

Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte tüm Türkiye’de saygı duruşunda bulunuldu. Araba kullanan birçok sürücü arabasını durdurarak indi.

Öte yandan İstanbul’daki anmalarda da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakacak. İmamoğlu, törenin ardından “Atatürk Fotoğraflarının Hikayesi” sergisini ziyarete açacak. Atatürk Kent Ormanı, tüm etaplarının tamamlanmasıyla birlikte bugün hizmete açılacak.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?