Deprem için 36 milyar dolar toplandı; harcanan miktar 5 milyar 864 milyon lira

Deprem için 36 milyar dolar toplandı; harcanan miktar 5 milyar 864 milyon lira
CHP Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği soru önergesine verilen yanıtı kamuonu ile paylaştı.

ANASAYFA POLİTİKA
Paylaş
CHP Adana Milletvekili, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Müzeyyen Şevkin, hükümetin bugüne kadar 36 milyar dolar deprem parası topladığını ancak depremdeki zararları en aza indirmek üzere harcanan miktarın 5 milyar 864 milyon lira olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği soru önergesine gelen yanıtları paylaşan Şevkin, Kurum’un deprem tehdidine ilişkin yapılan araştırmalar sonucu nüfusun yüzde 71’inin, toprakların yüzde 66’sının deprem açısından tehlike arz eden alanlar arasında bulunduğunu kabul ettiğini kaydetti.

Tespitlere göre Türkiye’de yenilenmesi gereken konut sayısının 6 milyon 700 bin adet sınırında olduğunun görüldüğünü ifade eden Şevkin, bu yapıların dönüştürülmesi için 20 yıllık bir süre belirlendiğini ifade etti.

6306 sayılı kanun kapsamında Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları için 2019-2020 yılları arasında toplam 5 milyar 864 milyon 597 bin 67 lira 12 kuruşluk kaynak aktarıldığı bilgisini veren Kurum, bakanlığın “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı” doğrultusunda acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutun 5 yıl içerisinde dönüştürülmesi ve 20 yıllık periyotta ise 6 milyon 700 bin adet bağımsız birimin yenilenmesini hedeflediklerini kaydetti.

“21 YIL ÖNCE BAŞLANSAYDI ŞİMDİYE YENİLENMİŞTİ”
Marmara Depremi’nin hemen ardından dönüşüm çalışmalarına başlanmış olsaydı bugüne kadar 6 milyon 700 bin bağımsız birimin yenilenmiş olacağını ifade eden Şevkin, “Ancak aradan geçen onca yıllık süreçte çıkarılan yasa ve yönetmelikler amacına yönelik uygulanmadı. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu birimleri dönüştürmek için 20 yıllık süre istiyor. Türkiye Diri Fay haritasında yer alan 18 il, 80’i aşkın ilçe 502 köy ve mahalledeki 500 bin insanımız olası büyük bir depremde hayatını kaybedebilir. İstanbul’da gerçekleşecek bir deprem ise felaketi beraberinde getirir. Daha fazla geç kalınmadan deprem paraları amacına uygun harcanmalı” dedi. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?