ABD’de başkanlık seçiminde son durum: Biden 264, Trump 214 delegede

ABD’de başkanlık seçiminde son durum: Biden 264, Trump 214 delegede
ABD’de Donald Trump ve Joe Biden’ın yarıştığı başkanlık seçiminde oy sayımı sürüyor. Resmi olmayan sayılara göre şu ana kadar Trump 214 delege elde etti. Biden ise 264 delege ile zafere çok yakın.

ANASAYFA DÜNYA
Paylaş

ABD’de 160 milyondan fazla kişi, 59. başkanlık seçimi için sandık başında, posta ile ve elektronik ortamda oy kullandı. Oy sayımının 4 gündür sürdüğü seçimlerde 538 delegenin yarıdan 1 fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor. Şu ana kadar süren sayımlarda resmi olmayan verilere göre Donald Trump 214, Joe Biden 264 delegeye ulaştı. Biden’ın oy oranı yüzde 50,5, Trump’ın oy oranı ise yüzde 47,8. Senato’da ise Demokratlar 46, Cumhuriyetçiler 48, diğer partiler de 2 sandalye kazanmış durumda.

Seçimlerde şu an en kritik eyaletler Pennsylvania, Arizona, Georgia, Nevada, Kuzey Carolina ve Alaska. Kazananı belirleyecek bu eyaletlerden Arizona, Nevada, Georgia ve Pennsylvania’da Demokrat aday Joe Biden önde. Kuzey Carolina ve Alaska’da ise Cumhuriyetçi aday Trump’ın oy sayısı daha yüksek. Sayımın devam ettiği Arizona’da Associated Press’in (AP) verilerine göre Biden kazanmış görünüyor ancak bu sonuç değişebilir. Bu nedenle AP’nin verilerini kaynak alan medya organları Biden’ın mevcut delege sayısını 264 kabul ediyor. Arizona’yı dahil etmeyenlere göre ise Biden’ın delege sayısı 253. Biden’ın öne geçtiği Pennsylvania’da da iki aday arasındaki fark birkaç bin.

KRİTİK EYALETLERDEN GEORGIA’DA YENİDEN SAYIM YAPILACAK
Sonuçlar için kritik öneme sahip eyaletlerden Georgia’da geriden gelen Biden az farkla öne geçti. 16 delege gücü olan eyalette yeniden sayım yapılacak.

Georgia eyaletinin seçimden sorumlu yetkilileri, eyalette oy sayımının yeniden yapılacağını duyurdu. Eyalet yasalarına göre oy farkı yüzde 0,5’in altında olursa sayımın tekrarlanması talep edilebiliyor. Biden ile Trump arasında yaklaşık 1100 oy fark var. Bu da yüzde 0,1’den daha azına tekabül ediyor.

Eyalette, posta yoluyla kullanılan oyların da sayılmasıyla Biden, Trump’ın önüne geçmişti.

BİDEN, PENNSYLVANIA’DA DA ÖNE GEÇTİ
Trump’ın uzun süre yarışı önde götürdüğü Pennsylvania eyaletinde de Biden öne geçti. Biden’ın Trump karşısındaki üstünlüğü 6 bin oydan fazla.

Eyaletteki kesin sonuçlar henüz netleşmedi ancak Biden seçmenlerinin kutlama yapmaya başladığına dair görüntüler paylaşılıyor.

Pennsylvania’da adaylar arasındaki farkın yüzde 0,5 ya da daha az olması durumunda, başvuruya gerek olmaksızın yeniden sayım yapılıyor.

KAZANDIRAN SENARYOLAR
Biden, 20 delegeye sahip Pennsylvania’yı kazanırsa başkanlık yarışını da kazanmış olacak.

Bir diğer senaryo ise Biden’ın 11 delegeye sahip Arizonayı elinde tutmasının yanı sıra 6 delegesi bulunan Nevada’yı kazanması.

Biden’ın Arizona’yı kaybedip Nevada’yı kazanması halinde ise 16 delegesi bulunan Georgia’yı da kazanması gerekiyor. Bu durumda Biden, Pennsylvania’yı kaybetse bile başkan olabiliyor.

Trump’ın ise Pennsylvania, Georgia ve Kuzey Carolina’nın yanı sıra Arizona ve Nevada’dan birini de alması gerekiyor.

Yani şu anki sonuçlar, Biden’ın kazanmaya çok daha yakın olduğunu gösteriyor.

SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ
Kongre seçimleri, Amerikan kamuoyu nezdinde başkanlık seçimleri kadar yankı uyandırmasa da ABD siyasetinde oldukça büyük bir öneme sahip. Zira Kongrenin hangi kanadının hangi parti tarafından kontrol edildiği, ABD başkanının çalışma alanını da önemli ölçüde belirliyor.

435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyeleri 2 yıllığına göreve gelirken, 100 sandalyeli Senato üyeleri ise 6 yıllığına seçiliyor.

Şu ana kadar Senato’da Demokratlar 46, Cumhuriyetçiler ise 48 sandalye kazanmış durumda.

Temsilciler Meclisinde ise Demokratlar 208, Cumhuriyetçiler ise 193 sandalye kazanmış durumda.

SONUÇLAR NE ZAMAN NETLEŞECEK?
Resmi olmayan sonuçların bugün (6 Kasım) büyük oranda belli olması bekleniyordu.

Kritik eyalerden Pennsylvania’da Eyelet Sekreteri Kathy Boockvar, kazanını açıklamanın zaman alacağını ve oyların çoğunun cuma gününün sonuna kadar sayılmış olmasını beklediklerini kaydetmişti.

Nevada’da ise postayla seçim gününe kadar gönderilmiş olan oyların teslimatının hafta sonunda da devam etmesininin beklendiği ve kesin sonuçların açıklanmasının önümüzdeki haftayı bulabileceği söylenmişti.

Kuzey Carolina’da ise postayla seçim gününe kadar gönderilmiş olan oyların kabulü için belirlenen son tarih 12 Kasım. 12 Kasım’dan sonra bu oyların sayımı tamamlanacak.

Sayımın devam ettiği Arizona ve Georgia’da sonuçların ne zaman netleşeceği henüz belli değil.

Başta Georgia olmak üzere bazı eyaletlerde yeniden sayım yapılması durumu süreci uzattı. Trump’ın yeniden sayım başvurularının kabul edilmesi durumunda süreç daha da uzayabiliri.

Resmi sonuçların açıklanması ise aralık ayını bulabilir.

“KAZANDIK” AÇIKLAMASI YAPAN TRUMP’IN “OY SAYIMINI DURDURUN” ÇAĞRISI
Başkanlık koltuğunu kaybetmek istemeyen Donald Trump’ın henüz milyonlarca oy sayılmadan zaferini ilan etmesi ve oy sayımının durdurulması için adımlar atması, belirsizliğin ana nedenlerinden biri.

Ülkede sayımı daha uzun süren postayla gönderilen oyların, daha çok Demokrat seçmenlerce tercih edilen bir yöntem olduğu biliniyor. Henüz bu oyların da aralarında bulunduğu milyonlarca oy sayılmadan Beyaz Saray’da kameraların karşısına geçen Trump, “Biz bu seçimi kazandık” dedi.

Büyük bir kutlamaya hazırlandıklarını söyleyen Trump, “Seçime rekor sayıda katılım oldu vatandaşlarımızdan. Hiç beklenmemesine rağmen Florida’da büyük bir farkla kazandık. Ohio’yu da Teksas’ı da oy farkı ile kazandık. Georgia’yı da kazandık. Pensilvanya’da öndeyiz. Yakınından bile geçemezler” dedi.

Seçimde Domokratların hile yaptığını öne süren Trump, “Ciddi bir hileden bahsediyorum. Yüksek Mahkeme’ye başvuracağız ve oy sayımının durdurulmasını talep edeceğiz. Kazanacağız ve bana sorarsanız zaten kazandık” ifadelerini kullandı.

Biden’ın Seçim Kampanyası Direktörü Jen O’Malley Dillon, Trump’ın bu hile iddialarını “çok çirkin ve asılsız” olarak değerlendirdi ve “Trump’la mücadele etmeye hazır hukuk ekiplerinin bulunduğunu” söyledi.

Oy sayımının sürmesi ile Binden’ın avantajlı konuma yükselmesi üzerine Trump bir yandan Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla “Sayımı durdurun”, “Sahtekarlığı durdurun” çağrıları yaparken bir yandan da sayımın durdurulması için bazı eyaletlerde mahkemelere başvurlar yaptı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?