İtfaiye emekçilerinde pozitif vakalar görüldü

İtfaiye emekçilerinde pozitif vakalar görüldü
İzmir depremindeki arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye çalışanlarında Kovid-19 pozitif vakalarının çıktığı öğrenildi.

Dilek OMAKLILAR
İzmir

İzmir depreminde Bayraklı’da yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye çalışanlarında Kovid-19 görüldü. İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri itfaiye çalışanlarında yapılan tarama sonucunda görülen vakalara ilişkin Tüm Bel Sen 1 No’lu şube yöneticisi ve itfaiye çalışanı Turgut Angün konuyla ilgili bilgi verdi.

Angün, “İstanbul itfaiyesinden arama kurtarma çalışmalarına katılan arkadaşlar şuanda döndüler, sadece yemekhane ekipleri burada ve çadırkente yemek temini sağlıyorlar. Dönmeden önce bir arkadaşta semptomlar görülünce test yapıyorlar ve test pozitif çıkıyor. Akabinde diğer arkadaşlara da test yapıyorlar İstanbul İtfaiyesinden başka arkadaşta pozitif çıkmıyor” dedi.

İzmir İtfaiyesi çalışanları hakkında da bilgi veren Aygün, “Bir arkadaşta çıkıyor sonrasında onun temaslarına da yapınca da 5 arkadaş daha pozitif çıkıyor. Akabinde çalışmalar sonlandıktan sonra önceki gün 100 adet, dün de 100 adet test yapıldı. Önceki gün yapılan testte sadece bir arkadaşta pozitif çıkarken dün yapılan 100 testte ise yaklaşık 20’ye yakın arkadaş pozitif çıktı. Şuanda o arkadaşlar evlerinde karantinadalar, o şekilde negatif olan arkadaşlar devam ediyorlar. Ancak pozitif çıkan arkadaşların temaslıları da devam ediyor. Bugün de 100 test yapıldı onun sonuçlarını bekliyoruz” diye konuştu.

“500 ARKADAŞIMIZA DAHA TEST YAPILMALI”
Arama kurtarma çalışmalarının yoğun yapılan yerlerde bunu beklediklerini ancak bu kadarını tahmin etmediklerini söyleyen Aygün, “ Birlikte yapılan bir faaliyet olduğu için ve deprem anında o hengamede yoğunlukta elbette mesafe kuralları gözetilemiyor. Aşağı yukarı 800 personelimiz arama kurtarma faaliyetlerinde görev yaptı ve şuana kadar 300’e yakını test oldu ama biz 500 arkadaşımıza daha test yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

“TESTLER YAYGIN VE SÜREKLİ YAPILMALI”
Pozitif çıkan itfaiye çalışanların temasta olduğu çalışanların halen çalıştığını ifade eden Aygün, “Bizde herkes karantinaya alınsın gibi bir durum olmuyor ama olabildiğince bizler önleyici tedbirler talep ediyoruz. Şuan pozitif çıkan arkadaşların temas ettikleri negatif çıksa da şuan sahadalar yarın öbür gün pozitif çıkmayacağı anlamına gelmiyor, sonuçta kuluçka süresi değişiyor. Aynı gün test yaptılar ama biz sürekli ve ısrarlı bir şekilde test talep ediyoruz” diye konuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?