HDP’den deprem bölgesinde hukuki başvuru sürelerinin durdurulması için kanun teklifi

HDP’den deprem bölgesinde hukuki başvuru sürelerinin durdurulması için kanun teklifi
HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, deprem bölgesinde yurttaşların haklarını yitirmemesi için çeşitli yasalarla belirlenmiş olan sürelerin durması için kanun teklifi verdi.
Arama kurtarma çalışmaları yapan görevliler
Fotoğraf: Halil Fidan/AA

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş
HDP, İzmir depremi nedeniyle yurttaşların hak arama ve hukuki başvuru süreçlerinin olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla, çeşitli yasalarla belirlenen sürelerin durdurulması için kanun teklifi verdi.

Ege Denizi açıklarında meydana gelen deprem, ağırlıklı olarak İzmir Adliyesi civarını etkilediği için yurttaşların hak arama ve hukuki başvuru süreçlerini olumsuz etkilendiğini belirten HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç olumsuz etkinin önlenmesi ve yurttaşların haklarını yitirmemesi için çeşitli yasalarla belirlenmiş olan sürelerin durması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Beştaş ve Oluç’un kanun teklifi gerekçesinde deprem sırasında yaşananlar ve ihmallerden bahsedilerek İzmir Adliyesinin Bayraklı’da yer alması hasebiyle avukatlık ofislerinin de Bayraklı’da toplandığı ve depremden kaynaklı hasarların avukatları olumsuz etkilediği belirtilerek, “Pek çok avukat bürosunun aşırı hasarlı olması işlerini devam ettirmekle mükellef olan avukatların bürolarına girişlerinin en büyük engelidir. Halihazırda İzmir Adliyesinin de depremden ötürü hasar görmüş olması, işlerin adliye üzerinden işletilmesi açısından da büyük bir risk teşkil etmektedir. Öte yandan ne yazık ki deprem esnasında bürolarında olan avukatlardan bazıları yaşamını yitirmiştir. İzmir’de artçı sarsıntıların devam ediyor olması ise hasar ve can kaybı riskini sürekli kılmakta ve avukatların mesleki faaliyetlerinin önünde engel teşkil etmektedir. Bilindiği üzere yakın zaman evvel ilan edilen pandemi nedeniyle hukukta sürelerin 1 ay müddetle durdurulmasına dair bir kararname yayınlanarak hastalık riski mücbir sebep kapsamında değerlendirilmiştir. Aynı mücbir sebep ve can kaybı riski şu an için deprem nedeniyle İzmir ili için geçerlidir. Bu bahisle, yurttaşların hak arama haklarının yitirilmemesi, olası hak kayıplarının engellenmesi için sürelerin durmasına yönelik yasal bir düzenleme yapılması elzemdir” denildi. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?