Ankara’ya yürümek isteyen madenciler jandarma tarafından yerde sürüklendi

Ankara’ya yürümek isteyen madenciler jandarma tarafından yerde sürüklendi
Ankara’ya yürümek isteyen Somalı madencilere bir kez daha jandarma müdahale etti. Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütleme Sekreterleri Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındı.

Madenciler ve Jandarma engeli
Fotoğraf: MA

PAYLAŞ

Manisa’nın Soma ilçesindeki Uyar maden işçileri kıdem tazminatı ve ücret alacakları için 12 Ekim günü Ankara’ya yürüyüşünü verilen sözlerin tutulmaması üzerine tekrardan başlattı. Yürüyüşlerinin 24’üncü gününde aileleriyle beraber Kırkağaç Çamlığı’nda bir araya gelen işçilerin önü bir kez daha jandarma tarafından kesildi.

Salgın gerekçe gösterilerek yürüyüşe izin verilmemesine tepki gösteren işçiler jandarma tarafından ablukaya alındı. Yola çıkmaları engellenen işçiler ile jandarma arasında tartışmalar yaşandı. “Biz suç işliyorsak bizi gözaltına alın, işlemiyorsak bırakın yürüyüşümüze devam edelim” diyen işçilere jandarma, “Kaymakam ve valinin kesin kararı” cevabını verdi.Gün boyunca iki kez yola çıkarak yürümeye çalışan işçiler, yerlerde sürüklenerek yolun dışına çıkarıldı. İşçilere destek veren Bağımsız Maden-İş Örgütleme Sekreterleri Kamil Kartal ve Başaran Aksu gözaltına alındı. Kartal ve Aksu, jandarmadaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

“PATRONLARA HER TÜRLÜ İMTİYAZ VERİLDİ”
İşçiler daha sora Kırkağaç’ta Yüzüncü Yıl Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Bağımsız Maden İş Örgütleme Sekreteri Başaran Aksu, “Konuşulması gereken biz değiliz, maden işçilerin gasbedilen haklarıdır. Yola çıktığımızda birçok zorlukla karşılaşacağımızı biliyorduk. Hiçbiri bizi yıldıramayacak. Haklarımızı alıncaya kadar, bir çözüm oluşuncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Şimdi Uşak’a doğru hareket edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması bittikten sonra 35 kişilik grup 4 araç ve bir otobüsle Uşak’a doğru hareket etti. İşçiler Uşak’taki yürüyüşlerin ardından Ankara’ya doğru yola çıkacak.

Bağımsız Maden İş sendikası, sabah saatlerinde yaşanan müdahalenin görüntülerini de sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?