İİSŞP: Fabrikaların neredeyse tümünde vaka var; yaygın test, ücretli izin uygulansın

İİSŞP: Fabrikaların neredeyse tümünde vaka var; yaygın test, ücretli izin uygulansın
İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, fabrikalarda artan vaka sayılarına dikkat çekerek pandeminin başından bu yana ifade ettikleri “yaygın test” ve “ücretli izin” taleplerini yineledi.
İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Bakırköy’de basın açıklaması düzenliyor

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, fabrikalarda artan Kovid-19 vakalarına ilişkin açıklama yaptı. İlk zamanlarda fabrikalardaki vakalara ilişkin bilgi paylaşabildiklerini ancak gelinen noktada salgının yayılma hızından kaynaklı bunu takip etmekte zorlandıklarını açıklayan İİSŞP, “22 işkolunda çalışma sürdüren sendikalarımızın tamamının örgütlü olduğu işyerlerinde Kovid-19 vakaları yaşanmaktadır. Dün sendikalı işyerleri alınan ek önlemlerle daha korunaklıyken bugün işyeri bazlı tedbirlerin yetersiz olduğu günler yaşamaktayız. Çünkü bir zincirin halkası gibi düşünüldüğünde eğer çalışması zorunlu olan yerlerin dışındaki işyerlerini çalıştırmaya devam ederseniz riski fabrika ve işyerlerinde aldığınız tedbirlerle engelleyemezsiniz. Ya da çarşı pazar normal hayat devam etsin derseniz, yaygın test yapmaz, hastalananları izole etmezseniz salgının hızını düşürmeniz mümkün değildir. Sadece maske, mesafe ve temizlik diye tüm sorumluluğu işçi ve emekçilere yıkarsanız salgının önüne geçemezsiniz” dedi.

“FABRİKALARIN TAMAMINDA VAKA VAR”
İstanbul’da 533 bin 675 işyerinin neredeyse tamamında koronavirüs vakaları yaşandığını ifade eden İİSŞP, “4 milyon 137 bin 618 kayıtlı işçinin olduğu İstanbul’da 1,3 milyon civarında da kayıt dışı işçi çalıştırılmaktadır. İstanbul’da 5,5 milyon civarındaki işçi ve emekçinin tamamı tehdit altındadır ve on binlerce emekçi İstanbul’da bu hastalığa yakalanmış ve yüzlerce işçi hayatını kaybetmiştir.

Sağlık emekçileri ise bu süre içerisinde en fazla hastalıkla yüz yüze kalan kesim olmuştur. Ne yazık ki bu sektörde çalışan işçi arkadaşlarımız halen yeteri kadar koruyucu malzeme elde edememekte ve talepleri karşılanmamaktadır” dedi.

İİSŞP’nin açıklamasında diğer iş kollarına ilişkin ise şu bilgiler paylaşıldı:

“Lojistik sektörü ağır ve uzun çalışma koşulları ile çalışmaya devam etmekte ve özellikle sendikasız işyerlerinde tek bir maske ile gün boyu çalışan işçiler salgınla boğuşmaya devam etmektedir. Ağır ve uzun çalışma koşulları karşısında bu sektörde işçiler düşük ücretlerle hayatlarını sürdürmektedir.

Gıda, tekstil, kimya, mağaza ve güvenlik iş kollarında ücretsiz izin uygulaması oldukça yaygın durumdadır. Pandemiden kaynaklı işçilerin korunması bir yana bu durum fırsata çevrilmiş ve işçilere yıllık izinleri zorla kullandırılırken birçok fabrikada ücretsiz izin uygulamaları sürmektedir.

Reklam
Tersaneler ve limanlar ilk günlerden itibaren salgının yaygın olduğu işyerleri idi ve buralarda servislerin yetersizliği ve taşeronlaşmanın olumsuz süreçlerini yaşadık, yaşıyoruz.

Belediye işçileri kentlerde yaşam kalitesi için çabalarken bir yandan salgının pençesinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. İstanbul’da tüm belediyelerde ve bu belediyelerin neredeyse tüm birimlerinde Covid-19 vakaları ile karşılaşıldı ve son günlerde salgının hızı artmış durumdadır. Basın emekçileri ise yıpranma hakkı gibi taleplerinin karşılanması bir yana birçok basın emekçisi evde çalışma adı altında haklarının kısıtlandığı bir süreç yaşamaktadır.”

Pandemi sürecinde sendikal örgütlenmenin önünde engeller oluşturulduğunu da vurgulayan İİSŞP, “Yetki süreleri askıya alınarak fiilen bu süreç engellenmiştir. Örgütsüz işyerlerinde işçilerin kişisel koruyucu ekipmanlara dahi ulaşamadığı gerçeği düşünüldüğünde bu yaklaşım salgınla mücadelede engelleyici bir tutum olmuştur. Esnek çalışma, uzaktan çalışma, kısmı çalışma gibi uygulamalar ve ücretsiz izin, işten atmalar gibi yaklaşımlar, patronların bu süreci fırsata çevirerek işçilerin en temel haklarına saldırısına yol açtı. İşçi sınıfının yaygın test talebi ısrarla reddedilmiş ve birçok işyerinde test yaptıran işçiler test sonuçları çıkana kadar arkadaşları ile aynı ortamda çalışmaya zorlanmış ve birçok işçinin hastalanmasına davetiye çıkarılmıştır. Adeta suç işlenmiştir. Bu süre içerisinde hastalığın çıktığı bölümlerdeki işçiler dahi birçok işyerinde teste tabi tutulmamıştır. Test kitleri artık işyerlerinde, fabrikalarda uygulanabilir olmasına rağmen maliyet hesabı nedeniyle testlerin yapılmaması işçilerin canının nasıl hiçe sayıldığının göstergesidir” dedi.

ACİL TALEPLER
İİSŞP, işçilerin acil taleplerini ise şöyle sıraladı:

Tüm fabrika ve işyerlerinde düzenli periyotlarla işçilere test yapılmalı, vaka çıkan işyerlerinde izolasyon etkin şekilde uygulanmalıdır.
Servis sayıları artırılmalı ve işçilerin koruyucu ekipmanları yeteri düzeye çıkarılmalıdır.
Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalı, sendikalaşmayı engelleyen yaklaşımlar cezalandırılmalıdır.
Covid-19 meslek hastalığı sayılmalı ve bununla ilgili yasal düzenleme yapılmalıdır.
Tüm işçi ve emekçilerin ücretlerine ek zam yapılmalı ve işçilerin her türlü sağlık ihtiyaçları ücretsiz hale getirilmelidir.
Elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar da vergiler işçi ve emekçiler için kaldırılmalıdır.
Asgari ücret üzerindeki vergi yükü kaldırılmalıdır.
Salgın sürecinde çalışması zorunlu işyerleri dışındaki fabrika ve işyerlerinde ücretli izin uygulanmalı; kısa çalışma, uzaktan çalışma, esnek çalışma, ücretsiz izin gibi tüm uygulamalar sonlandırılmalıdır.
İşçi temsilcileri ve sendikaların il pandemi kurullarına dahil edilmesi çağrısı da yapılan açıklamada, alınacak kararlarda işçitemsilcilerinin etkin olması talep edildi. (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?