Helikopterden atılan yurttaşların avukatları AYM’ye başvurdu

Helikopterden atılan yurttaşların avukatları AYM’ye başvurdu
Van Çatak’ta operasyona çıkan askerlerce gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve Servet Turgut’un avukatları, hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığı gerekçesiyle AYM’ye başvurdu
Osman Şiban’ın tedavisi evinde devam ediyor

ANASAYFA BÖLGE
Paylaş

Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Çığlıca Köyü’nün Sürik (Yoğurtlu) Mezrası’nda 11 Eylül’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Soruşturma dosyasındaki gizlilik kararı ise devam ediyor.

KÖYLÜLERİN TANIKLIĞI DİNLENDİ
Dosya hakkında detaylı bilgilere ulaşılamazken, 4 köylünün tanıklığına başvurulduğu öğrenildi. Köylülerin ifadelerinde, Şiban ve Turgut’un yanlarında sağ alınarak helikoptere götürüldüğü ve olay günü yaşanılanları anlattığı bilgisine ulaşıldı.

Yaşamını yitiren Turgut ile Şiban’ın avukatları, “Hak arama hürriyeti ve adil yargılama” haklarının engellendiği gerekçesiyle AYM’ye başvurdu. Avukatlar başvuruda, müşteki taraf oldukları halde soruşturma dosyasındaki kısıtlılık kararı nedeniyle hak arama hürriyetlerinin kısıtlandığını belirtti. (Van/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?