Fabrikalardan iş yerlerine eylemler sürüyor: Kıdem tazminatı hakkımıza dokunma

Fabrikalardan iş yerlerine eylemler sürüyor: Kıdem tazminatı hakkımıza dokunma
Kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldıran torba yasa teklifine karşı işçilerin iş yerlerinde düzenledikleri eylemler devam ediyor.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifine karşı eylemler devam ediyor. Günlerdir iş yerlerinde düzenledikleri eylemlerle hükümete yasayı geri çekme çağrısı yapan işçiler bugün de çeşitli fabrika ve iş yerlerinde açıklamalar yaptı.

DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube örgütlü oldukları işyerlerinde torba yasaya karşı basın açıklaması yaptı. İZSU Bergama, Menemen, Karşıyaka, Ödemiş, Parkbahçeler, katı atık, Eşrefpaşa hastanesi, fen işleri ve mezarlıklar müdürlüğünde işçiler kıdem tazminatını ve emeklilik hakkını tehdit eden yasaya karşı sessini yükseltti. İşyerinde sık sık “Kıdeme uzanan eller kırılsın” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

İşyerlerinde okunan ortak açıklamada yasa ile işçilerin en temel haklarının gasp edilmek istendiğine vurgu yapılırken, “Kıdem tazminatımızı ve emeklilik hakkımızı torbaya atıp çalmak isteyenler, aynı torbadan işverenlere bol bol destek ve teşvik dağıtıyor” denildi.

KIDEM VE EMEKLİLİK HAKKI İÇİN MÜCADELE
Yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkının ve emeklilik hakkının ellerinden alınmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek. Bize “istihdam artacak” diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir: Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır” ifadelerine yer verildi.

“Torba yasa ile işverenlere vergi ve pirim teşvikleri artmakta, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler dahi ödüllendirilmekte, işçilerin kıdem tazminatları ve emeklilik hakları parça parça ortadan kaldırılmaktadır” denilen açıklamada, kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı için mücadele çağrısı yapan işçiler, torba yasaya karşı da ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı.

TOLSA’DA EYLEM: KIDEME DOKUNMA
Tolsa’da kıdem tazminatı eylemi

Cam Keramiş-İş Sendikasının örgütlenme çalışması yürüttüğü Eskişehir’de bulunan Tolsa fabrikasında da işçiler basın açıklaması yaptı. Açıklamada hükümete “Kıdem tazminatına dokunma” çağrısı yapıldı. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?