İzmir’de deprem | 51 kişi hayatını kaybetti; 896 yaralı, kurtarma çalışmaları sürüyor

İzmir’de deprem | 51 kişi hayatını kaybetti; 896 yaralı, kurtarma çalışmaları sürüyor
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İzmir’deki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 51’e yükseldiğini açıkladı. 896 yaralıdan 214’ünün tedavileri sürüyor.
GÜNCELLENDİ
Arama kurtarma çalışmaları yapan görevliler
Fotoğraf: Halil Fidan/AA

PAYLAŞ

İzmir Seferihisar açıklarında 30 Ekim Cuma günü 14.51’de meydana gelen deprem sonrası başlatılan arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremde 17 bina yıkılırken 8 binada çalışmalar devam ediyor. Depremde 51 kişi hayatını kaybetti, 896 kişi yaralandı.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 12.30’da (1 Kasım 2020) yaptığı açıklamada toplam 51 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Yaşamını yitirenlerden birinin boğulma sonucunda hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İzmir’de halen 8 binada arama kurtarma çalışması yürütüldüğü aktarılan AFAD açıklamasında, depremin ardından 42’sinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, 883 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Çalışmalarda kullanılmak üzere deprem bölgesine 24 milyon liralık kaynak aktarıldığının duyurulduğu açıklamada; AFAD Başkanlığının 13 milyon TL, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığının 5 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6 milyon TL’lik kaynak aktardığı belirtildi.

OKTAY, KOCA VE SELÇUK’TAN AÇIKLAMA
Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, basın toplantısı düzenledi. Oktay, şu bilgileri verdi: “Hasarın en yoğun olduğu ilçemiz Bayraklı’da 6 binamız yıkık durumda, 7 binamız acil yıkılacak durumda, yine 9 binamız ağır hasarlı, 3 binamız orta hasarlı ve 260 binamız da az hasarlı olarak tespit edilmiş durumda. 586 binamızda hasar olmadığını tespit etmiş durumdayız. Bornova, Bayraklı, Buca ve Konak ilçesinde olmak üzere toplam 3 bin 880 çadır kurulması planlanıyor. Toplamda 2076 arama kurtarma personelimiz 8 binada çalışmalarını sürdürüyor.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da AFAD Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada yaralılarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bu sabah itibarıyla tedavisi tamamlanıp taburcu edilen hasta sayımız 682’dir. 58 kişi servis ve yoğun bakımda yatırılmak üzere, gözlem ve müşahede altına olan kişiler dahil toplam 214 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Yatan hastalarımızdan 8 kişi yoğun bakımda, 3 kişinin durumu maalesef ciddiyetini koruyor.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise okulların durumu ile ilgili açıklama yaptı. Deprem anında okullarda önemli bir sorun yaşanmadığını belirten Selçuk, “139 okulumuzdaki küçük ölçekli hasarların, bazı çatlaklar ya da duvarlarda görülen bazı emarelerin hepsinin ayrıntılı analizi yapılıyor. Gerekli onarım çalışmaları için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?