Aşıda öncelik kimde?

Aşıda öncelik kimde?
AB ülkeleri Covid-19 aşısının dağıtımı konusunda uzlaşırken Alman viroloji uzmanı halkın tamamının aşılanmasının uzun süreceğine dikkat çekti.

Dış Haberler Servisi

Almanya’da salgınla mücadelede yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) aşı komisyonu başkanı Thomas Mertens, aşı ile ilgili çalışmaların hızla tamamlanması halinde bile halkın tamamının aşılanmasının 2022 yılını bulabileceğini söyledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere konuşan Mertens, “Yakında aşı bulunsa bile, tüm nüfusa aşı yapılması 2021 yılının sonuna kadar tamamlanamayacak” dedi. Virolog Mertens, “Aşılama sayesinde enfeksiyon sürecinde belirgin bir değişiklik görebilmemiz ve durumun yeniden sakinleştiğini söyleyebilmemiz çok uzun sürecek” şeklinde konuştu.

Alman uzman, aşılama çalışmalarına başlanmasının ardından her gün 100 bin kişiye aşı yapılması halinde bile 15 milyon kişinin aşılanabilmesi için 150 güne ihtiyaç olduğunu dile getirdi. RKI Aşı Komisyonu Başkanı, aşılamaya başlanmasında acele edilmemesi konusunda da uyarıda bulunarak, “Aşı yapılmaya başlanması aceleye getirilmemeli. Aşılamaya dört hafta erken veya geç başlamak o kadar önemli değil” dedi.

asida-oncelik-kimde-799370-1.

Dünya Sağlık Örgütü, aşılama çalışmalarına 2021 yılının ortasında başlanabileceğini tahmin ediyor. Sağlık açısından riskli gruplar ile sağlık çalışanlarına aşı yapılmada öncelik verilmesi bekleniyor.
Ruhsat almaya hazırlanıyor

Almanya’da yeni tip koronavirüse karşı aşı çalışmaları yürüten Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi Biontech ve ABD’li ortağı Pfizer, aşıya ilişkin araştırmaların sonucunun olumlu olması halinde, Kasım ayı sonunda ruhsat almak için başvuruda bulunacaklarını açıklamıştı. Biontech ve Pfizer’in yanı sıra ABD’li Moderna ve İngiliz AstraZeneca yeni tip koronavirüse karşı yürüttükleri aşı çalışmalarında ilerleme sağlayan şirketler arasında bulunuyor.

AB LİDERLERİ UZLAŞTI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Covid-19’a karşı geliştirilecek aşıların dağıtımı konusunda uzlaştıklarını belirterek “Üye ülkeler aşıları aynı anda, aynı koşullarda ve AB nüfusu içindeki paylarına göre alacaklar” dedi.

Von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Covid-19 gündemiyle video konferans yoluyla yapılan AB Liderler Zirvesi’nin sonunda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Avrupa’da salgında son durumunun çok ciddi olduğunu vakaların, hastaneye kaldırılanların ve ölümlerin ciddi artış gösterdiğini anımsatan Von der Leyen, “Acilen harekete geçmezsek virüsün yayılması sağlık sistemlerimizi mahvedecek” diye konuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?