Fabrikalardaki vaka artışını denetlemeyen hükümet patronlara yeni teşvikler açıkladı

Fabrikalardaki vaka artışını denetlemeyen hükümet patronlara yeni teşvikler açıkladı
Kocaeli’deki fabrikalarda vaka artışı sürerken, fabrikaları denetlemeyen hükümet 5,9 milyar liralık 225 proje için teşvik belgesi düzenlendi.

ANASAYFA EKONOMİ
Paylaş
Kocaeli’de hayata geçirilmesi planlanan ve sabit yatırım tutarı 5,9 milyar lirayı bulan 225 yatırım için teşvik belgesi düzenlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden edinilen bilgiye göre, Kocaeli’de gerçekleştirilecek yatırımlar için yılın 8 aylık döneminde düzenlenen teşvik belgesi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83 artış gösterdi.

Teşvik belgesi düzenlenen yatırımların 24’ü yabancı sermayeli projelerden oluştu.

Teşviklendirilen yatırım projeleri, devletin sağladığı sigorta primi iş veren hissesi, yüzde 80’e varan vergi indirimi, faiz yardımı, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası gibi desteklerden faydalanacak.

PATRONA TEŞVİK, İŞÇİYE ÖLÜM RİSKİ
Pandemi koşullarında fabrikalardaki çalışma koşullarını denetlemeyen hükümet; “üretim” odaklı politikalarıyla patronlara teşvik üzerine teşvik verirken, Kocaeli’deki pek çok fabrikada işçiler önlemler alınmadan burun buruna çalışmaya mahkum ediliyor. Çeşitli fabrikalardan işçiler Evrensel’e yazdıkları mektuplarda verdikleri röportajlarda sağlıklarının hiçe sayılarak, işsiz kalma korkusu ile çalıştırıldıklarını ifade etmişti.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü de fabrikalarda artan vakalara dikkat çekmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını da eleştiren EMEP, “Anlaşılan odur ki Sağlık Bakanına göre ‘Ulusal çıkar’ bir avuç sermaye grubunun kârıdır, rantın paylaşımıdır. Öyle olmalı ki salgın süresince hazineden tek bir kuruş emekçiler için kullanılmazken patronlara teşvikler adı altında milyonlar aktarıldı” demişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?