Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?

Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?
Grip aşısı alabileceklerin listesi ise e-Nabız sistemlerine yüklendi. Kronik hastalığı bulunan birçok yurttaşın liste dışında bırakılmasına CHP’li Murat Emir tepki gösterdi. Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?” diye sordu.

Aşı listesinde de mi torpil yaptınız?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, grip aşısında Türkiye genelinde kaos başladığını belirterek, “Kanser hastalarına, hamilelere, KOAH hastalarına bile e-nabızda grip aşısı çıkmamış gözüküyor” dedi.

Kendilerine ulaşan hastaları örnek gösteren Emir, “70 yaşında bir hasta. Diyabeti var, hipertansiyonu var, damarları tıkalı. Bu hasta, aşıya erişemiyor” diyerek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruyu yöneltti: Bu aşılar kime verildi, aşı listesinde de mi torpil yaptınız?

ÜÇ HASTAYI ÖRNEK GÖSTERDİ

Bu yıl pandemi süreci nedeniyle grip aşısının uygulanmasının e-nabız sistemindeki kriterlere tabi tutulduğunu hatırlatan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Sağlık Bakanlığı, aşının risk durumuna göre kademeli yapılacağını duyurdu ancak kim riskli kim riskli değil karışmış durumda. KOAH hastaları bile şu anda e-nabız sisteminde riskli grup dışında gözüküyor” dedi.

Riskli grupta olmalarına karşın aşıya erişemeyen hastaların kendilerine ulaştıklarını belirten Emir, kemik erimesi, diyabeti, astımı ve hipertansiyonu olan 59 yaşındaki bir hasta ile yine diyabet ve hipertansiyonun yanı sıra damarları tıkalı olan, kalp pili takılan 70 yaşındaki bir başka hastayı örnek göstererek bu kişilerin e-nabız sisteminde riskli grup dışında görüldüğünü söyledi.

asi-listesinde-de-mi-torpil-yaptiniz-795916-1.asi-listesinde-de-mi-torpil-yaptiniz-795917-1.

İRAN BİLE 10 MİLYON DOZ AŞI ALDI

Tansiyon, diyabet, kalp hastası olan aynı zamanda Alzheimer’ı da bulunan 98 yaşında bir başka hastanın da liste dışı kaldığını ifade eden Emir, bakanlığı aylar öncesinden grip aşısı konusunda uyardıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığına aylar öncesinden çağrıda bulunduk. Dünya genelinde talep artışının olacağı, gün gibi ortadayken bakanlık bu konuda bir önlem almadı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık bir buçuk milyon doz aşı tedarik eden İran bile bu yıl 10 milyona yakın aşı satın aldı. Nüfusu Türkiye ile hemen hemen aynı olan İran bile tedarik konusunda sıkıntı yaşamazken Türkiye, yeterli aşı tedarik edemedi.”

YALNIZCA 800 BİN ADET AŞI GELDİ

“Bakanlık önce bir buçuk milyon aşının geleceğini söyledi ancak, öğrendiğimize göre şu anda Türkiye’ye yalnızca 800 bin adet aşı geldi. Devamının ikinci partide geleceği söyleniyor” diyen Emir, “Tek tek araştırıyoruz ve riskli grupta olduğu halde binlerce vatandaşın e-nabız sisteminde riskli grup dışında tutulduğunu görüyoruz. Aile hekimleri, riskli gruptaki birçok hastanın aşıya erişemediğini söylüyor” ifadelerine yer verdi.

AŞIYI MEZARDA MI YAPACAKSINIZ?asi-listesinde-de-mi-torpil-yaptiniz-795918-1.

Aşıya erişemeyenler arasında solunum cihazına bağlı yaşayanlar, astım ve KOAH hastaları olduğunu, aşı listesinde hamileler ve engellilerin olmadığını belirten Emir, “Kalp hastalığı, tansiyon ya da diyabeti tek başına taşıyorsa bu kişiler de listede yok. Kimler var, o da belli değil. Ancak, kanser, KOAH, diyabet gibi hastalıkları bir arada taşıyanlara aşıya erişim hakkı verilmiş. İnsanlara mezarda mı yapacaksınız bu aşıyı? 800 bin adet grip aşısına kimler ulaşabilecek?” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

YANDAŞA MI DAĞITIYORSUNUZ?

Emir sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sistemden aşı izni çıkıp çıkmadığını kontrol eden vatandaşlar, yalnızca kendisinin liste dışı kaldığını görüyor ancak bu şekilde on milyonlarca yurttaş aşıya erişemiyor. Yurttaşların aklında soru işaretleri var. Yoksa sınırlı sayıda gelen aşıları da mı yandaşlarınıza dağıtıyorsunuz? Bakanlık, kimlere aşı verildiğini bir liste ile kamuoyuna duyurmalı. Grip aşısı için yeterli önlemi alamayan Sağlık Bakanlığı, kriterleri daraltarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyor. Geldiğimiz noktada çok az insana grip aşısı yapılabildiği için grip semptomları ile Covid-19 semptomları birbirine karışacak. Bu durum, Covid-19’la mücadeleyi daha da sıkıntıya sokacak. Vaka sayılarını gizleyen bakanlık ‘ulusal çıkarlar’ı öne sürmüştü. Grip aşısı listesinin yayınlanmasına ne yanıt verecek?”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?