Üretici destek beklerken; Erdoğan hububat ithalatında gümrük vergisini sıfırladı

Üretici destek beklerken; Erdoğan hububat ithalatında gümrük vergisini sıfırladı
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle makarnalık buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, maltlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi sıfırlandı.

ANASAYFA EKONOMİ
Paylaş
Makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, maltlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi, bugünden itibaren, 31 Aralık’a kadar sıfırlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, ülke ve ülke gruplarına bağlı olarak, kapsam dahilindeki ürün çeşitlerinin ithalatında uygulanan yüzde 0, yüzde 25, yüzde 35 ve yüzde 45 gümrük vergileri 31 Aralık’a kadar sıfırlandı.

CHP’Lİ GÜRER: KENDİ ÇİFTÇİMİZDEN ESİRGEDİĞİMİZİ YABANCILARA VERDİK
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububatta gümrük vergisinin sıfırlanmasıyla piyasayı dengelemek, enflasyonu baskılamak adı altında ithalatın önünün açıldığını söyledi.

Bu durumun, pandemi sürecinde tarımda yaşanan sorunların giderek derinleştiğinin somut bir göstergesi olduğunu vurgulayan Gürer, mayıs ayında yerli üretim ekmeklik buğday için 650, makarnalık buğday için de 1800 liralık taban fiyat verildiğini hatırlattı.

Bu süreçte aile tipi işletmeli tarım yapan kesimlerin, borçlarından dolayı ürünlerini hemen satmak zorunda kaldıklarını, durumu el veren büyük tüccarların ise buğdayı depoladığını ifade eden Gürer, “Ağustos ayında hasat sonunda yurt dışından makarnalık buğday 2 bin 450 liradan getirildi. Kendi çiftçimizden 1800 liradan aldığımız buğday için yurt dışına 2 bin 450 lira ödedik. Ekmeklik buğday için de 1800 liradan yurt dışından buğday getirmek durumunda kaldık. Kendi çiftçimizden esirgediğimizi yabancı çiftçilere verdik” diye konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?