Türkiye’de koronavirüs: Sokağa çıkma yasağı geri gerebilir

Türkiye’de koronavirüs: Sokağa çıkma yasağı geri gerebilir
Reuters’e konuşan Türkiyeli yetkililer, koronavirüs salgınına yönelik bazı kısıtlmaların yeniden uygulamaya konmayı düşünüldüğünü belirtti. Yetkililere göre, önlemler arasında hafta sonu sokağa çıkma yasağı da var.
Türkiye’de koronavirüs: Sokağa çıkma yasağı geri gerebilir
Reuters haber ajansı, Türkiyeli yetkililerin, yükselen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarını durdurmak adına bazı kısıtlamaları yeniden uygulamaya koymayı düşündüğünü öne sürdü. Bu önlemler arasında genç ve 65 yaş üstü yurttaşlar için evde kalma kısıtlamaları da dahil olmak üzere, geçmiş dönemde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları yer alıyor.

Adının gizli tutulması kaydıyla Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, Türkiye’deki toplam Covid-19 vaka sayısının, hükümetin günlük tablosunda bildirilenin yaklaşık beş katı fazla olduğunu iddia etti.

“VAKA SAYISI HASTA SAYISININ BEŞ KATI”

Türkiye’nin günlük yeni semptomatik koronavirüs vakalarının pazartesi günü 2 bin 26’ya yükselmesinin ardından Reuters’a konuşan yetkili, kabinenin bu konu üzerine çalıştığını öne sürdü ve “Süreç birkaç hafta boyunca izlendikten sonra yeni tedbirler uygulanabilir” diyerek, bu ayın başında okulların kısmen yeniden açılmasının etkisi değerlendirildikten sonra resmin daha net hale geleceğini sözlerine ekledi.

Vaka sayısının, mevcut durumda hasta sayısının beş katı civarında olduğunu öne süren yetkili, Reuters’a açıklamasında, “Bu eğilim yükselirse tabii ki bazı önlemler alınacak ”dedi.

ANKARA’DA YAVAŞLADI, İSTANBUL’DA HIZ KAZANDI

Bir başka yetkili ise Ankara’da son zamanlarda yaşanan hızlı artışın bir miktar yavaşladığını, ancak salgının İstanbul’da hız kazandığını, “tam karantina” gibi sert tedbirlerin gündemde olmadığını belirtti.

Reuters’a açıklama yapan yetkililere göre gündemdeki önlemler şöyle: “Restoranların ve tesislerin belirli saatlerde kapatılması, gençlerin ve 65 yaş üstü çocukların dışarı çıkabileceği sabit saatlerin belirlenmesi, ya da son adım olarak hafta sonu sokağa çıkma yasağı.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?