DSÖ: Ölümler ani şekilde artabilir, dünya nüfusunun en az yüzde 70’i aşılanmalı

DSÖ: Ölümler ani şekilde artabilir, dünya nüfusunun en az yüzde 70’i aşılanmalı
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını nedeniyle küresel çapta ölümlerin ani şekilde artabileceğinden endişe duyulduğunu açıkladı. DSÖ, dünya nüfusunun en az 70’inin aşılanması gerektiğini vurguladı.
DSÖ: Ölümler ani şekilde artabilir, dünya nüfusunun en az yüzde 70’i aşılanmalı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüs pandemisinin seyrine ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Vaka sayısında yaşanan artışa paralel olarak ölümlerin de yoğunlaşacağına vurgu yapan DSÖ, küresel çapta yaşanan ikinci Covid-19 dalgası nedeniyle ölüm sayısının ani şekilde yükseleceğinden endişe duyduğunu açıkladı.

Euronews’te yer alan habere göre, aşı konusunda da olumsuz bir tablo ortaya koyan örgüt, tüm küresel çabalara ve bir düzine kadar aşı çalışmasına rağmen toplu şekilde aşılamalara geçilmesinin çok uzun zaman alabileceğini belirtti.

İlk olarak hangi kesimlerin aşılanacağının da büyük bir sorun olduğunu ifade eden yetkililer, sene sonunda aşının bulunması durumunda bile sağlıklı bir gence sıranın gelmesinin bir yıldan uzun bir süre alabileceğine vurgu yaptı.

YAYILMASINA İZİN VERMEK ETİK AÇIDAN YANLIŞ

“Sürü bağışıklığı” kazanma umuduyla enfeksiyonun yayılmasına izin vermenin ise etik açıdan yanlış olduğunu belirten yetkililer, bu durumun gereksiz ölümlere neden olacağını söyledi.

Sürü bağışıklığının ortaya çıkabilmesinin aşıdan geçtiğini belirten yetkililer, bunun için dünya nüfusunun en az yüzde 70’inin aşılanması gerektiğinin altını çizdi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?