Ankara’ya giden maden işçilerinin TKİ ile görüşmesinden sonuç çıkmadı

Ankara’ya giden maden işçilerinin TKİ ile görüşmesinden sonuç çıkmadı
Günlerdir Ermenek ve Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerinin TKİ ile görüşmesinden sonuç çıkmadı. İşçiler “direnişe devam” kararı aldı.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Soma ve Ermenek’ten Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişi, 4’üncü gününde devam ediyor. Soma ve Ermenek’te maaş ve tazminatlarını alamayan maden işçileri ve sendika yöneticilerinin de aralarında olduğu bir heyet, dün Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan ile görüştü. Heyette yer alan Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Erdoğan’ın kendilerine “Yetkim yok. Soma ve Ermenek maden sahalarıyla alakamız yok” dediğini aktardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının kendilerine randevu vermediğini belirten Çetin, “Dün Meclis’te bulunan siyasi partilerin grup başkanlarından randevu talep ettik. AKP ve MHP bizimle görüşmedi, HDP, CHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleriyle görüştük” diye konuştu.

“SORUMLU KİMSE BİZİMLE MUHATAP OLSUN”
Çetin, “TKİ madenlerden sorumlu olduğu halde, sorumlu olmadığını söyledi. O zaman gerçek sorumlu kim ise bizimle muhatap olsun, madenlerden kim sorumlu?” diye sordu. TKİ görüşmesinden sonuç alamadıklarını belirten Çetin, görüşme sonrası Ermenek ve Soma işçi meclisleriyle toplantı yaptıklarını ve yürüyüşe devam kararı aldıklarını aktardı.

POLİS VE JANDARMA ABLUKASI
Öte yandan Soma direniş alanı, sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından abluka altına alındı. Ankara yürüyüşünde kararlı olduklarını belirten Çetin, ilerleyen saatlerde açıklama yapacaklarını söyledi. Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarının altını çizen Çetin, toplumun her kesiminden dayanışma beklediklerini sözlerine ekledi.

Eylem alanında bulunan işçilerden Başaran Aksu ise, tazminatlarını alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını vurguladı. Aksu, “Kararlıyız. Karşımıza çıkacak hiçbir güçten korkmuyoruz. Eğer yapamıyorsanız, çekilin o koltuklardan. Devleti yönetmiyorsanız bırakın biz yönetiriz. Bu kavgadan bir geri adım atmadan ilerleyeceğiz ve mutlaka kazanacağız” dedi.

NE OLMUŞTU?
Soma’da 8 yıldır ödenmeyen tazminatları için 12 Ekim’de yürüyüş başlatan Uyar Madencilik işçileri, yürümelerine izin verilmemesi üzerine Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 işçinin mezarlığında 4 gündür gece-gündüz bekleyişlerini sürdürüyor.

Ermenek’te de madencilerin aylardır gasp edilen ücret ve tazminat hakları için 46 gün önce başlattığı direnişi de devam ediyor. İşçiler, 12 Ekim’de eşleri ve çocuklarıyla Ankara’ya doğru yürüyüşe geçmiş, jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Ermenek ve Soma maden işçileri ve sendika yöneticilerin de aralarında olduğu bir heyet, dün Mecliste bulunan siyasi partilerin (görüşmeyi kabul etmeyen AKP ve MHP dışında) grup başkanvekilleriyle görüştü. TKİ ile görüşen heyet, sonuç alınmaması üzerine direnişe devam kararı aldı. (MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?