Mahkeme ‘hata’sını yeni fark etti: Kavala’yı tahliye olduğu suçtan tutuklamışız

Mahkeme ‘hata’sını yeni fark etti: Kavala’yı tahliye olduğu suçtan tutuklamışız
İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, “anayasal düzeni değiştirmek” suçundan daha önce tahliye olmasına rağmen “tutukluluk halinin devamına” karar verdiği Osman Kavala hakkındaki kararı kaldırdı.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, TCK’nin 309. maddesindeki “anayasal düzeni değiştirmek” suçundan daha önce tahliye olmasına rağmen “tutukluluk halinin devamına” karar verdiği Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala hakkındaki kararı kaldırdı.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Mahkeme, konunun haber yapılması ve avukatlarından gelen açıklamalar sonrasında dosyayı yeniden inceleyerek bu kararı verdi.

Böylece iki tahliye, bir beraat ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen serbest bırakılmayan Kavala için bir de tahliye olduğu suçtan tutuklamaya devam kararı verilip, sonra bu karar kaldırılmış oldu.
Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı Gezi olayları davasından beraat ettikten sonra önce “anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak” suçlamasıyla tutuklanan, bu suçtan tahliyesine karar verilmeden hemen önce, aynı iddialarla bu kez hakkında “casusluk” suçlamasıyla tutuklama kararı verilen Kavala dosyasındaki gariplikler sürüyor.

Anayasa Mahkemesi’nin, “hak ihlali” iddialarını görüşeceği gün hakkında ikinci iddianame hazırlanan Kavala’nın “casusluk” ve “anayasal düzeni değiştirmek” suçundan cezalandırılması talep edildi.
İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi de Kavala için, bu suçlardan tutukluluğunun devamına karar verdi. Kavala’nın, TCK’nin 309. Maddesinde yer alan “anayasal düzeni değiştirmek” suçundan tahliye olmasına rağmen verilen bu karar şaşkınlık yarattı. Mahkeme, konunun haberleştirilmesi ve avukatların konuyla ilgili açıklamalarından sonra dosyayı yeniden inceledi ve “tutukluluk halinin devamına” kararının, sehven alındığı gerekçesiyle kaldırılmasına hükmetti. Böylece, Kavala için tahliye olduğu suçtan tutukluluğunun devamına karar verilip, sonra da bu karar kaldırılmış oldu. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?