Kanat: Pandemi Koşullarında Hasta Mahpuslar Cezaevinde Risk Altındalar-

Kanat: Pandemi Koşullarında Hasta Mahpuslar Cezaevinde Risk Altındalar-
10 Ekim 2020 – 15:09 pirha.net

PİRHA-Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 313. haftasında, Kayseri Kadın Hapishanesinde kalan hasta mahpusların durumuna dikkat çekerek, “Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesindeki hasta mahpusları tedavilerinin yapılmasını, cezaevinde kalamayacak durumda olanların infazlarının ertelenmesini, sağlık koşullarının sağlanmasını ve yaşam hakkının korunmasını acil olarak talep etmekteyiz” dedi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 313. haftasında İHD Ankara Şubesinde açıklama yaptı. 318. haftasında Kayseri Kadın Hapishanesinde kalan hasta mahpusların durumuna dikkat çekti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneğinde yaptığı açıklamayı İHD Ankara Şube Eş Başkanı Fatin Kanat okudu. Kanat tarafından yapılan açıklamada “Covid 19’un hızla yayılması, yetersiz beslenme problemleri karantina koğuşlarının sağlık koşullarını tehdit eder nitelikte olması ve bilgi akışının olmaması gibi çok fazla sorun tarafımıza ulaşmaktadır ” denildi.

“HASTA MAHPUS AHİRTET TURAN EPİLEPSİ RAPORUNA RAĞMEN TEK KİŞİLİK KOĞUŞTA TUTULMAKTADIR”

Kanat, Kayseri Kadın Hapishanesinde kalan hasta mahpusların durumuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Bu hafta Kayseri Kadın Hapishanesinde kalan hasta mahpusların durumunu ele alacağız. Özgül Yaşa, tansiyon ve diyabet hastasıdır. Yüzünde ve çenesinde yaraları olmasına rağmen düzenli olarak tedavi görememekte, bu yüzden dudaklarında dökülmeler meydana gelmektedir. Bu yaralardan kaynaklı olarak düzenli beslenememekte, ayakta ancak arkadaşlarının yardımıyla durabilmekte, kendi ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Hastaneye gittikten sonra tek başına kalamayacak durumda olmasına rağmen 14 gün karantinaya alınmış ve yanına refakatçi verilme talebi kabul edilmemiştir.

Ahiret Turan epilepsi hastasıdır ve tek başına kalamayacağına dair raporu bulunmasına rağmen hastane dönüşü tek kişilik karantina koğuşunda tutulmuştur.

Zerga Açar; 57 yaşında, gözaltındayken ve daha sonra Şanlıurfa’dan Kayseri’ye sevk edilirken yapılan işkencelerden dolayı, sol kolunu kullanamadığını, sağ bacağı ve sol göğsünde morlukların olduğunu, çok acı verdiğini ayrıca sol ayak bileğini düzeltemediğini, sol kolundaki sancılar nedeniyle kolunu oynatamadığını, üzerine yatamadığını, son muayenede doktorun kendisine kol bitiminden sıvı alınacağını söylediğini, yine aynı darplardan kaynaklı olarak gözlerinin iyi görmediğini, Kayseri’de gözlerinden ameliyat olduğunu ifade etmiştir.

Muhlise Karagüzel, yüksek tansiyon ve astım hastasıdır. Burnunda et olmasından kaynaklı nefes almakta zorlanmakta, bel fıtığından kaynaklı yürümede, oturup kalkmada sorun yaşamakta, böbreklerinden dolayı da sancılar çekmektedir. Şekeri zaman zaman 600-700’e çıkmakta, yüksek şekerin gözüne vurmasından kaynaklı gözü iyi görmemektedir. Şeker hastası olduğu için idareden diyet istemiş ancak karşılanmamıştır.”

“ACUN KARADAĞ YAŞAM RİSKİ BULUNMASINA RAĞMEN CEZAEVİNDE TUTULMAKTADIR”

Tutuklu olduğu Sincan 3 Nolu L Tipinden Kayseri Kadın Hapishanesine sevk edilen Acun Karadağ’ın durumunda dikkat çeken Kanat, “Acun Karadağ, astım, kalp, tansiyon ve anklikozan spodolit hastasıdır. Kalp rahatsızlığından kaynaklı olarak kalp pili takılı ancak pandemi, gözaltı ve tutuklanma nedeni ile kalp pili kontrolü yapılamamıştır, bu nedenle risk altındadır. Ters kelepçeden kaynaklı olarak ortaya çıkan bursit rahatsızlığından kaynaklı olarak askıya ihtiyacı bulunmaktadır. Ellerinde ise egzama meydana gelmiştir” dedi.

Kayseri ve diğer cezaevlerinde karantina koğuşları büyük bir sağlık sorunu teşkil etmekte, hijyen ve temizlik sorunu yaşandığını vurgulayan Kanat, şunlar söyledi:

“Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesindeki hasta mahpusları tedavilerinin yapılmasını, cezaevinde kalamayacak durumda olanların infazlarının ertelenmesini, sağlık koşullarının sağlanmasını ve yaşam hakkının korunmasını acil olarak talep etmekteyiz. Bizler; Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 318. Haftada, Hasta Mahpusların durumlarını getirdik. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye, taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bizler; Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 313. Haftada, Hasta Mahpusların durumlarını getirdik. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye kadar dile getirmeye, taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.”

PİRHA/ANKARA

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?