Deniz Gezmiş Parkı’nın ismi ‘Deprem Parkı’ olarak değiştirildi

Deniz Gezmiş Parkı’nın ismi ‘Deprem Parkı’ olarak değiştirildi
Ataşehir Belediyesi, Ataşehir Kaymakamlığı’ndan gelen yazı üzerine ‘Deniz Gezmiş Parkı’ yazısını söktü. 9 yıl sonra gelen bu talep üzerine İBB tarafından ilan edilen deprem parkları arasında yer aldığı için parka geçici olarak Deprem Parkı adı verildi, İBB tabelası konuldu. Duruma tepki gösteren bir yurttaş, “Demek ki Deniz Gezmiş isminden hâlâ korkanlar var” dedi.

Deniz Gezmiş Parkı’nın ismi ‘Deprem Parkı’ olarak değiştirildi

İstanbul Ataşehir’de bulunan ‘Deniz Gezmiş Parkı’nın adı değişti. Ataşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre, 16 Eylül 2020 tarihinde Ataşehir Kaymakamlığı belediyeye resmi bir yazı göndererek ismin kaldırılmasını istedi.

Hürriyet’ten Özgür Altuncu’nun haberine göre, kaymakamlıktan gelen yazı üzerine Ataşehir Belediyesi, ‘Deniz Gezmiş Parkı’ yazısını söktü. Yine Ataşehir Belediyesi’nin açıklamasına göre, ismin kaldırılmasının hukuki gerekçesi, ana arterde yer alan parka isim verme yetkisinin ilçe belediyesinde değil, İBB Meclisi’nde olması.

deniz-gezmis-parki-nin-ismi-deprem-parki-olarak-degistirildi-790935-1.
Fotoğraf: Deniz Gezmiş

HEYKELİ DURUYOR

İddiaya göre bazı yurttaşların şikayeti üzerine idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonunda parka ismin hukuksuz şekilde verildiğine hükmedildi.

İsim verme yetkisinin İBB Meclisi’nde olduğu hatırlatılıp, ismin kaldırılması talep edildi. 9 yıl sonra gelen bu talep üzerine İBB tarafından ilan edilen deprem parkları arasında yer aldığı için parka geçici olarak Deprem Parkı adı verildi, İBB tabelası konuldu.

İsim şimdilik kaldırıldı ancak Deniz Gezmiş’in heykeli parkın orta yerinde duruyor. 43 yıldır Mustafa Kemal Mahallesi’nde yaşayan ve her sabah parka spor yapmaya giden Cafer Doğan, “Torunlarım söyledi ismin kaldırıldığını, inanmadım. Gelip kendi gözümle gördüm. Demek ki Deniz Gezmiş isminden hâlâ korkanlar var” diyerek tepkisini dile getirdi.

Parkın açılışı 3 Nisan 2011’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılmıştı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?