Bu talanı acilen durdurdun

Bu talanı acilen durdurdun
Hacıbektaş’ın Karaburç ve Karaburna köylerinde yapılması planlanan maden ocağına verilen ÇED olumlu kararına tepki gösteren bölge halkı projenin yapılacağı bölgede basın açıklaması düzenledi. Bölge halkı üç-beş kişinin kazancı için binlerce hektar arazinin talan edilmek istediğini belirtti.

Bu talanı acilen durdurdun

Yaren Çolak

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde Karaburç ve Karaburna köylerinde yapılması planlanan iki adet moloz bazalt ocağı için çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verilmesine tepki gösteren bölge halkı basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada, ÇED sürecinden habersiz olduğunu belirten köylüler ÇED olumlu kararının iptali davası açtığını belirtti. Bölgenin 1. derece sit alanı olduğuna vurgu yapan Karaburç köyü Doğayı Koruma ve Geliştirme Platformu üyesi Dönsel Can, “Üç-beş kişinin kazancı uğruna bir toplum, kültür, tarih, binlerce hektar tarım ve mera alanları talan edilmektedir” dedi.

HALK BİLGİLENDİRİLMEDİ

Can, “ÇED raporu kararı ‘halkı Bilgilendirme toplantısı’ yapılmadan masa başında alınmıştır. Ayrıca üzülerek tespit ediyoruz ki, maden ruhsatlı alan içerisinde evlerimiz ve tarlalarımız da bulunmaktadır. Toprağı, suyu, doğal yaşamı ve insanı yok saymak ve doğayı talan etmek akılcı düşünceye terstir” ifadelerini kullandı.

ARKEOLOJİK SİT ALANI

“Bu talanı durdurun” diyen Can sözlerini şöyle noktaladı:“Karaburç köyü için bin dönümlük bir alanda işletme ruhsatı verilen bu madenin proje bedeli sadece 650 bin TL’dir. Bu para ile çoğu yerde ancak bir ev alınabilmekte iken; burada yüzyıllardır yaşayan bir toplum için evlerinin yıkılması anlamına gelmektedir. Ayrıca fiili maden sahasının hemen dibinde bulunan tarihi Karaburna Kalesi de maden ruhsatlı alan içerisinde yer almaktadır. Karaburna Kalesi 2800 yıllık Hitit yazıtlarının bulunduğu 1. Derece arkeolojik sit alanıdır.”

Ekoloji
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?