Asistan hekimlerden kamuoyuna açık mektup: Dayanacak gücümüz kalmadı

Asistan hekimlerden kamuoyuna açık mektup: Dayanacak gücümüz kalmadı
Sağlık çalışanları tükenme noktasına geldi. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan yüzlerce asistan hekim bir açıklama yayımlayarak ‘dayanacak güçlerinin kalmadığına’ işaret etti: İş yükümüzün daha da artacağı bu döneme yorulmuş, emekleri yok sayılmış ve ümitsiz giriyoruz.

Asistan hekimlerden kamuoyuna açık mektup: Dayanacak gücümüz kalmadı

Dilara Şimşek

Salgın sürecinde korovirüse karşı en önde mücadele eden sağlık çalışanları tükenme noktasında. Gün geçtikçe artan iş yükü ve ağır çalışma koşullarına karşı yetkililerin harekete geçmemesi ise sağlık çalışanlarının tepkisini büyütüyor.

İstanbul’da bulunan Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan yüzlerce asistan hekim çalışma şartlarından dolayı ‘isyan’ noktasına geldi. Asistan hekimler bir açıklama yayımlayarak yaşadıkları sorunları dile getirdi. Açıklamada sonbahar ve kış mevsimiyle birlikte solunum yolu hastalıklarının artacağına dikkat çekilerek “İş yükümüzün daha da artacağı ve ne kadar süreceğini öngöremediğimiz bu döneme yorulmuş, emekleri yok sayılmış ve ümitsiz giriyoruz” dendi.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Hastanede görevli bir asistan hekim “Bu koşullarda artık dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Normalleşme süreciyle birlikte kendi kliniklerimizin yanı sıra bin yataklı, 7/24 faaliyet gösteren, 10 poliklinikli acil durum hastanesinde 8-12-16-24 saatlik nöbet tutmaya başladık. Her geçen ay nöbet sayılarımız arttı. Nöbet ertesi dinlenmeden kendi kliniklerimizde çalışmaya devam ettik. Bunun üstüne polikliniklerde kan istekleri, barkod basma, görüntüleme istemleri, PCR istemleri hep asistan hekimlere verildi. Her itirazımızda bastırılmaya çalışıldık, ‘sekreter az, personel az siz yapacaksınız’ dediler. Nöbetimiz süresince 10 saniyelik bile boşluk olmadan hasta bakıyoruz, ekstra sekreter işleri de üstüne eklenince hastalara ayrılan süre azalıyor.”

HASTA YÜKÜNE MOBBİNG EKLENİYOR

Covid servislerinde bir asistanın 40 hastadan sorumlu olduğunu kaydeden asistan hekim, resmi molalarının olmadığını kendi aralarında dönüşümlü ara vermeye başladıklarını söyledi: “Yemek yiyebilmek için nöbet arkadaşlarımızla dönüşümlü 15’er dakika ara verdiğimizde dâhi sekreter ve güvenlik görevlileri tarafından sürekli ‘yerimize döndük mü’ diye taciz ediliyoruz.”

Defalarca hastane idaresine başvurduklarını söyleyen asistan hekim, dönüş alamadıklarını ve çözüm sunulmadığını da sözlerine ekledi.

***

ASİSTAN HEKİMLER KÖLE DEĞİL!
Türk Tabipleri Birliği de (TTB) sosyal medya hesabından asistan hekimlere destekte bulunarak, “Asistan Hekimler köle değildir. Ağır çalışma koşulları düzeltilsin, ek ödeme adaletsizliği giderilsin” paylaşımında bulundu.

***

TAVAN EK ÖDEME GERÇEĞİ YANSITMIYOR
Asistan hekimler yayımladıkları açıklamada yalnız yoğun çalışma koşullarını değil ödemelerle ilgili adaletsizlikleri de gündeme getirdi: “Her fırsatta önümüze sürülen tavandan ek ödeme argümanıysa gerçeği yansıtmamakta, döner hesaplamaları başhekimliklerin inisiyatifine bırakılmış olup saatlik hesaplamalar yapıldığında bize yansıyan 3 haneli meblağlar oldu. Kaldı ki bu söylem ilk günden bu yana 7 aydır Covid Poliklinik ve Servislerinde kendimizin ve sevdiklerimizin hayatından tavizler vererek, asistanlık eğitimimizi sekteye uğratarak çalışmakta olan bizler için son derece onur kırıcıdır.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?