Ayhan Bilgen’in tutuklanması üzerine Kars Belediyesine kayyum atandı

Ayhan Bilgen’in tutuklanması üzerine Kars Belediyesine kayyum atandı
Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Bilgen’in yerine Kars Valisi Türker Öksüz kayyum olarak atandı.
Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alınırken.

ANASAYFA POLİTİKA BÖLGE
Paylaş
Kobanê soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Bilgen’in yerine Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Belediyesine kayyum olarak atandı.

NE OLMUŞTU?
HDP’lilere dönük operasyon kapsamında gözaltına alınan alınan Ayhan Bilgen, gözaltındayken mesaj göndererek ““Gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” demişti.

Bilgen’in istifa açıklaması sonrası Kars’ta da HDP operasyonu başlatılmış, birçok eve düzenlenen baskınlarda Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca ve HDP’li öeclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alınmıştı. Alaca, 5 Belediye Meclis üyesi ve 2 İl Genel Meclis üyesi görevden uzaklaştırılmıştı.

Bilgen’in gözaltına alınmasını değerlendiren Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca, operasyonla halkçı belediyeciliğin hedef alındığını vurgulamıştı.

Kars Belediyesinde, önceki yönetimler tarafından bırakılan borçlar nedeniyle 20 Ağustos’ta haciz işlemi gerçekleşmişti. Belediye malzemeleri, “kamu yararı” ve “haczedilemez” kararına rağmen haczedilmişti. Ayhan Bilgen, belediye çalışanlarının maaşlarına haciz konulmasının yasal olarak bir dayanağının olmadığını belirtmişti.

Nisan ayında ise 3 kişi Kars Belediyesine girerek güvenlik görevlilerine saldırmış, belediye binasındaki bazı malzemeleri tahrip etmişti. Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken; saldıgranlar ifadelerinde “Ayağımız masaya takıldı” demişti.

Saldırıları kayyum hazırlığı olarak ifade eden Kars Belediyesi Eş Başkanları, bu tip girişimlere karşı mücadele çağrıları yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?