GÜZEL KADIN VEYA ZEKİ KADIN TERCİH ETMENİN GANİMET KÜLTÜRÜNDEKİ FELSEFİ KARŞILIĞI

GÜZEL KADIN VEYA ZEKİ KADIN TERCİH ETMENİN GANİMET KÜLTÜRÜNDEKİ FELSEFİ KARŞILIĞI

“Basit kadın; güzel olmayı zeki olmaya tercih eder. Çünkü basit erkekte zekayı anlayacak kafaya değil, güzelliği görecek göz vardır.”

Anton Çehov bu sözlerle basitliği, kadın ve erkeği, güzellik ve zeka kavramlarını kısa ve öz açıklamamış olsa da; kadını güzel olmaya zorlayan, baskılayan, teşvik edenin, kadının zeki olma özelliğine kafa yormamasının temelinde binler yıldır devam eden insanı ve doğayı sömüren sömürgeci sistemlerin, günümüzde de kapitalizmin zorla kadını üç beş burjuvazinin lüks ve şatafat içinde yaşaması için gasp edip, kuşatmasını ve çoğu zamanda kadını düşünemeyen bir varlık haline getirmesi gerçeğini görmek zorunda tüm kadınlar ve insanlık.

Erkeklerin zeka yerine kadında güzelliği öncelikli görmesi ise; bir yanıyla evrimini tamamlayamayan primat türü olması ve hayvansal davranıştan homo sapiens sapiense geçmemiş olması olsa da bir yanda da zeki kadın; erkeğin egemenlik sınırlarını zorlayacak, zamanla egemenlik sınırlarını aşacak ve belki de ele geçireceği için, erkek zeki kadını tercih etmez, hegemonyasının sarsılmasını asla kabul etmez!

Para, mal, mülk, kariyer, makam, mevki, servet gibi kapitalizmde üst burjuvaziden, en aşağıdaki sermaye sahibine kadar yaşta küçük, zekada geri, güzellikte (tabi o neyse) ileri olan kadınları tercih eder egemen sınıf ve işbirlikçileri olan erkekler.

Buna paralel bilerek veya bilmeyerek sadece güzelliği zekanın önüne koyan ya da öyle kabul görmeye çalışan kadınlar da ya bu tip erkekleri tercih eder ya da tercih ettirilirler, sistem ve sistemin aile kurumu bu yönde yetiştirir, yönlerdirir, bu tür kadınlar hangi yüz yıl olursa olsun köle kadınlardır, bunlar birer ganimettir sadece.

Oysa kadının tarihsel görev ve sorumluluğu o kadar açık nettir ki; günümüzde  kapitalizmin en vahşi şekilde hedef aldığı insanlık ve doğanın kurtuluşu kendini geliştiren, üreten, ilerleyen, örgütlenen, direnen kendi cinsiyetinin kurtuluşunu, insanlığın ve doğanın kurtuluşu kabul eden kadınlar ve kadın devrimi hem güzel olan hem de zeki olandır.

H.H.B.
01.10.2020

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?