Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar 5. gününde sürüyor

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar 5. gününde sürüyor
Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna yönelik başlattığı saldırıyı gece boyu sürdürdü.

ANASAYFA DÜNYA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’a karşı sürdürğü saldırının 5’inci gününde Ermenistan ordusunun kayıplarını açıkladı. Azerbaycan, Ermenistan’ın, 200 tank ve zırhlı araç ile S-300 uçaksavar füze sisteminin imha edildiğini açıkladı.

Bakanlık, 27 Eylül sabahından bugüne Ermenistan ordusunun askeri kayıplarının bilançosunu açıkladı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 200 tank ve zırhlı araç, 228 roketatar ve havan topu, 30 hava savunma cihazı, 6 komuta kontrol merkezi, 5 cephane deposu ve bir S-300 uçaksavar füzesi sistemini vurduğunu açıkladı.

UKRAYNA: AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYORUZ
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, Kiev’in Dağlık Karabağ’daki gerilim ile ilgili Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasından yayınlanan açıklamasında Kuleba, “Tutumumuz çok net, savaş her zaman keder, kayıplar, yıkımdır ve biz, şu anda Kafkasya’da bu olayların yaşanmasına içtenlikle üzülüyoruz. Ukrayna’nın dış politikasının temel taşlarından biri, devletlerin toprak bütünlüğüne verdiği destektir ve biz, aynı Azerbaycan’ın uluslararası alanda kabul görmüş sınırlar içinde toprak bütünlüğümüzü desteklediği gibi, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tutarlılıkla destekledik. Ve bu ilke bizim için kesinlikle değişmedi” ifadelerini kullandı.

Dağlık Karabağ’daki durumu izlediğini ve koordineli bir pozisyon için ortaklarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyleyen Kuleba, “Karabağ’daki mevcut durum, sözüm ona ‘dondurulmuş ihtilafların’ aslında hiç te dondurulmadıklarını ve her an patlayabileceklerini, Avrupa’daki istikrarsızlık hücreleri olduklarını ve uluslararası toplumun çözümle buna uygun bir şekilde ilgilenmesi gerektiğini gösteriyor.”

KILIÇ’TAN BIDEN’A YANIT
Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Eski ABD Başkan Yardımcısı ve Demokratların başkan adayı Joe Biden’ın, Trump yönetiminin Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmaların durdurulması için devreye girmesi ve “Türkiye gibi ülkelerin bu çatışmadan uzak tutulmasını sağlaması” gerektiği yönündeki açıklamalarına Twitter hesabından yanıt verdi. Kılıç, “Sayın Başkan Yardımcısı, eğer kurban ile saldırgana eşit muamelede bulunmaktan sakınmış ve (Donald Trump) yönetiminden, Ermenistan’ı yasa dışı şekilde işgal ettiği tüm Azerbaycan topraklarından ilgili BM kararları doğrultusunda geri çekilmeye teşvik etmesini istemiş olsaydınız bu adil olurdu” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?