Ford işçisi yazdı: Fabrika kaynıyor Türk Metal nerede?

Ford işçisi yazdı: Fabrika kaynıyor Türk Metal nerede?
“Şifresi elinden alınarak memnuniyet anketi amirler tarafından doldurulan işçilerden biriyim. Yıllar geçtikçe psikolojik şiddetin de mobbing uygulamasının da arttığını belirtmek isterim.”

ANASAYFA
İŞÇİ-SENDİKA  MEKTUP

 

Ford Otosan işçisi
Kocaeli

Selamlar… Fabrikamızın gündeminde olan memnuniyet anketlerini psikolojik baskı uygulayarak doldurtma konusunda bizim de söyleyeceklerimiz var. Gölcük fabrikasında grup liderleri ve hat liderleri tarafından şifresi elinden alınarak “Maillerinizi boşaltın anket için yer açılsın” denilip anketi amirler tarafından doldurulan işçilerden biriyim. Yıllardır bu baskı var, bu yıl ki kadar açığa çıkmamıştı, ama yıllar geçtikçe psikolojik şiddetin de mobbing uygulamasının da arttığını belirtmek isterim.

Önceden sandıklar vardı, her operatör kendi doldurur imzası olmadan gerçek duygularını, düzeltilmesi gerekenleri yazardı, bunun yanı sıra memnun olduğu konuları da yazardı. Şimdi denetleyen bir sistem var. Sadece üst yönetime şirin görünmek için ve departmanlar arasındaki rekabet için işçiyi hiçmiş gibi görüp kurban veriyorlar. Sayın Haydar Yenigün, eskiden anketlerin daha hakkaniyetli yapıldığını ama şimdi memnuniyetin ve bölümlerdeki yükselişin asıl altında yatan sebebin anketin dijital ortamda yapılması ve kimsenin çıkan sonuca itiraz ederek kendini ifşa edememesi olduğunu bilmiyor musunuz?

Son dönemde bu gerçek, bir kahraman tarafından açığa çıkarıldığı için anketi işçiler adına dolduran kimi amirler hakkında soruşturma başlatmak zorunda kalındı. Haaa gelecek günler bu vardiya amirleri ve grup liderleri için gerçek bir yaptırım yapılır da, işçiye çektirdikleri zulmü biraz da kendileri yaşarsa, derim ki evet bizim genel müdürümüz sonunda adaletli davrandı. Ama iki gün sonra yalandan soruşturma sonra tekrar aynı şeyleri yaşatacaklarsa hepsinin her şeyden haberi olduğunu, danışıklı dövüş olduğunu görmüş oluruz. Bizim gözlerimiz önünde yaşanan bu olayları yok sayamazlar. Yüzlerce kişiyiz bu olayın doğruluğuna şahit olan. Şu an kimse konuşamıyor ama o programdaki gerçek kahramanı sessizce alkışlıyoruz. Şimdi olayların sürecinde neler olacak göreceğimizi merak ediyoruz. Örneğin sonraki ankette aynı memnuniyet çıksın ki amirler dönüş yapsın diye de bir konuşma geçiyor.

Bir diğer konu var ki bundan sayın genel müdürümüzün kesinlikle haberi yoktur eminim. Aslında fabrika malzeme konusunda kesinlikle açık. Şu maske dağıtımı buna iyi bir örnektir ve bu konuda gerçekten fabrikamız alkışlanacak konumda. Fakat bölümler, vardiyalar ve gruplar içindeki rekabete bir örnek de bizim istihkakımız olan koruyucuların verilmemesidir. Sırf ay sonunda maliyette yeşil görünebilmek için ihtiyacımız olan malzemeyi alamıyoruz. Bu en başta grup liderleri sonra posta başları ve cc yoluyla üst vardiya amirine kadar uzanıyor. Eldiven istiyorum yok diyor benim grup liderim, yırtık veya yıkanan eldivenle çalışmak zorunda kalıyoruz. Kulaklık ve iş ayakkabısı için de aynı şekilde, istihkakımızı alamıyoruz. Yeter ki yeşil görünsün! Gerçekten gözlemlenirse işçilerin huzursuz olduğu birçok konu daha görülecektir.

Şirinlik yapsınlar ama öbür yandan işçi ezilsin büzülsün, dışardan parayla malzeme alsın. Peki bunlar olurken sendikamız Türk Metal nerede?

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?