Ermenistan ve Azerbaycan arasında cephe hattında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Ermenistan ve Azerbaycan arasında cephe hattında şiddetli çatışmalar yaşanıyor
Azerbaycan, Ermenistan’ın sınır hattında yeni saldırı başlattığını açıkladı. Ermenistan ise saldırıyı Azerbaycan’ın başlattığı açıklamasında bulundu.
Karadağ’da duman yükseliyor
Fotoğraf: AA

ANASAYFA DÜNYA
Paylaş
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında Azerbaycan ordusunun mevzilerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada Azerbaycan’ın Karabağ’a yönelik bir saldırı başlattığını söyledi.

Paşinyan’ın açıklamasına göre Azerbaycan başkent Stepanakert’i ve bir çok sivil yerleşim yerini hedef aldı.

Ermenistan ve Karabağ resmi makamlarından yapılan açıklamaya göre bir kadın ve bir çocuk öldü. 2 kişi yaralandı.

Azerbaycan’ın açıklamasında ise , Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada da, Azerbaycan ordusu komutanlığının tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

Reklam
Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Setapanyan gelişmelerle ilgili olarak “Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ‘karşı saldırıya’ başladıklarını açıkladı. Bu, Bakü’nün daha önceden planlanmış eylemler gerçekleştireceğini ortaya koyuyor. Temel bilgilere sahip her asker, karşı saldırı operasyonu planlamanın haftalar süreceğini bilir. Gerilimin tırmandığına dair resmi açıklamadan dakikalar sonra Azeri ve Türk medyası cepheden haber geçmeye başladı. Bu durum, Azerbaycan’ın provokasyonunun önceden planlandığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Azerbaycan’da Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarına girilemediği, Twitter’ın da hayli ağır çalıştığı belirtiliyor.

ERMENİSTAN SIKIYÖNETİM VE SEFERBERLİK İLAN ETTİ
Daha sonra yeniden açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Değerli vatandaşlar, şu anda Ermenistan hükûmetinin kararıyla sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan edildi. Seferberlik kapsamındaki herkesi askerlik şubelerine başvurmaya çağırıyorum” dedi.

ALİYEV: SİVİL VE ASKERİ ZAİYATIMIZ VAR
Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine kameraların karşısına geçen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Düşman ateşi sonucu sivil halk ve askerlerimiz arasında zayiat var, yaralılar var. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin! Kanları yerde kalmayacak. Azerbaycan Ordusu şu anda düşmanın askeri mevzilerine ateş ediyor. Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’dır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AZERBAYCAN NASIL İSTERSE ÖYLE DESTEK VERECEĞİZ
Çatışmalara ilişkin Türkiye’den açıklama geldi. Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ettiğini iddia eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz” dedi. Ermenistan’ın bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu savunan Aksoy, “Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız. Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Reklam
KALIN: AZERBAYCAN TÜRKİYE’NİN TAM DESTEĞİNE SAHİPTİR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye, bu saldırılar karşısında Azerbaycan’ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye’nin tam desteğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ GARO PAYLAN: KAYBEDEN ERMENİ VE AZERİ HALKLARI OLACAK
Çatışmalara ilişkin açıklama yapan HDP Milletvekili Garo Paylan ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ateşkes için sorumluluk alınması çağrısında bulundu. Paylan, “Karabağ’da, Ermeni-Azeri güçleri arasında büyük çaplı çatışmalar oluyor. Ülkemiz, bu yangına benzin döken taraf olmaktan vazgeçmelidir. Bu savaşın kazananı olmaz ama kaybedeni, Ermeni ve Azeri halkları olacaktır. Ateşkesin sağlanması için sorumluluk alalım” yazdı ve Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabını etiketledi.

RUSYA’DAN MÜZAKERE ÇAĞRISI
Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların durdurularak, taraflara müzakerelere başlama çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dağlık Karabağ’da durumun ani şekilde kötüleştiğine dikkat çekilerek, temas hattı boyunca her iki taraftan yoğun bombardımanın devam ettiği ve kayıp haberlerinin geldiği bildirildi.

Açıklamada, “Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz” ifadesi yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?