İşsizlik Fonu’ndan işsize 18 yılda 36 milyar TL, patrona 2.5 yılda 38 milyar TL gitti

İşsizlik Fonu’ndan işsize 18 yılda 36 milyar TL, patrona 2.5 yılda 38 milyar TL gitti
İşsizin parasını patronlar yedi: İşsizlik Sigortası Fonu’ndan patronlara son 2.5 yılda verilen teşvikler, işsizlere 18 yılda verilen toplam ödenekten fazla oldu.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA EKONOMİ
Paylaş

Deniz SÖNMEZ
Ankara

İşçilerin ücretinden yapılan kesintilerle oluşan ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ndan patronlara son 2.5 yılda verilen teşvikler, işsizlere 18 yılda verilen toplam ödenekten fazla oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu ağustos ayı verilerini değerlendirdi. Ağbaba, fonun sermayeye ucuz kaynak olarak olarak sunulduğunu vurguladı.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun ağustos ayında da patronlara kaynak olarak aktarıldığını kaydetti. Fondan işsizlik ödeneği olarak işsizlere bu yılın ilk 8 ayında 6.6 milyar TL verilirken, patronlara teşvik ve destek ödemesi adı altında 11.5 milyar TL aktarıldı. 18 yıl boyunca işsizlere ödenen toplam tutar 36.2 milyar TL olurken, sadece son 2.5 yılda işverenlere verilen teşvik ve destek ödemelerinin 38.2 milyar TL olduğunu vurgulayan Ağbaba, işverenlere son 2 buçuk yılda verilen teşvik ve desteklerin, 18 yılda işsizlere verilen toplam ödeneği geride bıraktığını ifade etti.

“İSTİHDAM ARTMIYORSA BU TEŞVİKLER NEDEN VERİLİYOR?”
Teşviklerin her defasında istihdamın korunması ve arttırılması gerekçesiyle savunulduğunu ama son 2 buçuk yılda ne istihdamın korunabildiğini ne de artırılabildiğine dikkat çeken Ağbaba, 2018 yıl sonunda 28 milyon 738 bin olan toplam istihdam sayısı haziran 2020 verilerine göre 2.2 milyon kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişiye gerilediğini belirtti. Ağbaba, “Fon her zamanki gibi işsize değil kamu bankalarına ve yandaş şirketlere ucuz sermaye kaynağı olarak sunuldu. İşverenlere bunca verilen teşvik ve desteğe rağmen istihdam kaybı önlenemiyorsa Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Bakanın milyonlarca işsize açıklama yapması gerekmektedir” dedi.

FONUN GELİR GİDER TABLOSU 2020’DE BOZULDU
2019 sonunda 131.5 milyar TL tutarında menkul kıymet ve nakit bulunan İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriken tutarın, sekiz ayda 20 milyar TL’ye yakın azalarak 112 milyar 39 milyon TL olduğunu belirten Ağbaba, fonun gelir gider dengesinin de 2020 yılında bozulmaya devam ettiğini söyledi. 2018’de 34.6 milyar TL gelire karşılık 23.7 milyar TL gider, 2019’da ise 40.3 milyar TL gelire karşı fonun 36.4 milyar gideri olduğunu dile getiren Ağbaba, “İşçi ve işveren primleri, devlet katkısı ile faiz geliri olarak 8 ayda 26 milyar 257 milyon TL’lik geliri olan fonun harcama tutarı yani gideri 45 milyar 759 milyon liraya ulaştı. Ağustos ayı işsizlik sigorta fonu verilerine göre fonun giderleri gelirlerine göre 1.7 kat daha fazla oldu” dedi.

10 İŞSİZDEN 8’İ İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANAMADI
TÜİK’e göre dar tanımlı işsiz sayısının 4 milyon 100 bin civarında olduğu Türkiye’de ağustos ayında sadece 356 bin 858 işsize, işsizlik ödeneği verildiğini belirten Ağbaba, “İşsizlerin ücretlerinden kesilen yani işsizin kendi parası olan fondan işsizler ne yazık ki yararlanamadı. Bir diğer ifadeyle sokakta karşılaştığımız her 10 işsizden 8’i işsizlik ödeneğinden yararlanamadı. İşsizin kendi parası kamu bankalarına ve yandaş şirketlere peşkeş çekildi” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?