Rabia Naz’ın anne ve babası Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Rabia Naz’ın anne ve babası Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu
Giresun’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren 12 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ailesi, kızlarının ölümüyle ilgili dava dosyasının yeniden yargılanma talebiyle ilgili mahkemeye geri gönderilmesini istedi.

Rabia Naz’ın ailesi | Fotoğraf: DHA

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de şüpheli biçimde yaşamını yitiren 12 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ailesi, kızlarının dosyası için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Vatan ailesinin Avukatları Kemal Aytaç, Özlem Burçin ve Medine Turantaylak tarafından verilen başvuru dilekçesinde dosyanın yeniden yargılanma talebiyle ilgili mahkemeye geri gönderilmesi istendi.

Anayasa’nın 17, 36 ve 40’ıncı maddelerinin ihlalinin tespit edilmesi istenen başvuruda 1 milyon lira maddi ve manevi tazminat talebinde de bulunuldu.

NE OLMUŞTU?
11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018 tarihinde Eynesil’deki evlerinin önünde yaralı halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Rabia Naz’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçse de adli tıp raporunda ölümün yüksekten düşme değil ‘bedensel travma’ sonucu gerçekleştiği kaydedilmiş, buna rağmen Rabia Naz soruşturmasında takipsizlik kararı verilmişti. Karara tepki gösteren baba Şaban Vatan, hukuki girişimleri başlatacaklarını belirterek, “Kasıt içerisinde burada bir çocuk canını örtbas etme durumu vardır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar olarak hepsi bir elden vicdansızlık yapmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Giresun Sulh Ceza Hakimliği, soruşturmada verilen takipsizlik kararına yönelik itirazı da reddetmişti. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?