CHP’den tutuklu gazeteciler için çağrı: Gazetecilik suç değildir

CHP’den tutuklu gazeteciler için çağrı: Gazetecilik suç değildir
MİT mensubunu deşifre ettikleri gerekçesiyle yargılanan gazeteciler 9 Eylül Çarşamba günü hakim karşısına çıkacak. CHP, Pehlivan, Ağırel ve Kılınç’ın tutuklu yargılandığı davanın Çağlayan Adliyesi’ndeki duruşmasına “güçlü katılım” çağrısı yaptı.

CHP’den tutuklu gazeteciler için çağrı: Gazetecilik suç değildir

BİRGÜN/ ANKARA

Libya’da hayatını kaybeden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu, cenaze görüntülerini yayınlayarak “ifşa ettikleri” gerekçesiyle yedisi gazeteci, sekiz kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşması 9 Eylül Çarşamba günü İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tutuklu yargılandığı dava hakkında bir çağrı yapan CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Gazetecilik suç değildir, diyebilmek için 9 Eylül’de mahkeme önünde buluşalım” dedi.

MİT mensubunun cenaze töreninin kamuya açık yapıldığını kaydeden CHP, tutuklu gazetecilerin tahliye edilmesini ve davanın düşürülmesini istedi. Gazeteciler Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in MİT mensubunu deşifre ettiği gerekçesiyle başlayan yargılamanın hukuksuz olduğunu ifade eden Erkek, “Daha önce hakkında açıklama yapılmış, kamuoyunda konuşulmuş, yine kamuya açık biçimde cenaze töreniyle herkesin gördüğü ve bildiği, yani devlet sırrı olmayan bir konunun, üstelik titizlikle yapıldığı haber nedeniyle gazeteciler cezaevindeyse orada intikam var demektir” dedi.

Üç gazetecinin kuvvetli suç şüphesi, delilleri yok etme ve kaçma şüphesi gerekçesiyle tutukluluğunun sürdüğünü anımsatan Erkek, “Tutukluluk bir ceza yöntemi haline getirilmiştir. Mahkeme başkanı da bu kişilerin tahliyesi yönünde görüş bildirirken, oyçokluğuyla suçsuz insanlar özgürlüğünden mahrum ediliyor. Çünkü Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu yazdıkları Metastaz kitabı ile FETÖ’ye alternatif olarak devletin teslim edildiği cemaatleri kaleme aldılar. Murat Ağırel her gün bir yolsuzluğu dile getirdi, bunları Sarmal kitabında topladı” diye konuştu.

ÇAĞLAYAN’DA BULUŞALIM

Gazetecilerin tahliyesini talep etmek için Çarşamba günü Çağlayan Adliyesi’nde buluşacaklarını anlatan Erkek, “Farklı fikirleri hukuksuz biçimde baskı altına almaya çalışan iktidarlar, kendilerine yönelik her türlü muhalefete karşı daima fazlasıyla duyarlı olurlar. Ama haklıların adalet yürüyüşü ve hukuk adına verdikleri mücadele hiçbir baskıyı dinlemez. Bu nedenle mesleklerini yaptıkları için tutuklu olan gazetecilerle dayanışmak ve gazeteciliğin suç olmadığını tekrar söylemek için 9 Eylül Çarşamba günü saat Çağlayan Adliyesi’nde buluşalım” ifadelerini kullandı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?