Turan Dursun unutulmadı

Turan Dursun unutulmadı

Haber Merkezi

Karanlığa karşı verdiği mücadelede gericilerin hedefi haline gelen yazar Turan Dursun, ölümünün 30’uncu yılında anıldı. 4 Eylül 1990’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen eski imam ve müftü Dursun’un cinayeti hâlâ aydınlatılamadı.

Turan Dursun’un oğlunun eşi akademisyen Çiler Dursun, yazarı bir şiiriyle andı. Yurttaşlar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partileri tarafından anılan Dursun hakkında yapılan sosyal medya paylaşımlarının bir kısmı şu şekilde:

►İzmir Gazeteciler Cemiyeti: Yıllar önce fikirlerini cesurca ifade eden, karanlığa ve gericiliğe karşı mücadele eden nice gazeteci aydın bu uğurda canlarını ortaya koydu.

►Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): Bundan 30 yıl önce gericiler tarafından katledilen, aydınlanmacı yazar Turan Dursun’u ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Suikasttan 4 yıl sonra devlet makamları İslami Hareket Örgütü’ne yapılan operasyonla cinayetin çözüldüğünü savundu. Göz göre göre gelen cinayeti engellemeyen devlet, İrfan Çağrıcı’yı müebbet hapis ile cezalandırılarak dosyayı kapattı. Tetikçisi olan Muzaffer Dalmaz ise yakalanmadı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?