Murat Karayalçın: İttifakta HDP de olmalı

Murat Karayalçın: İttifakta HDP de olmalı
Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, geniş siyasi ittifakı kurma konusundaki sorumluluğun CHP’ye düştüğünü, bu ittifakın içinde hem HDP’nin hem de İYİ Partinin yer alması gerektiğini söyledi.

ANASAYFA POLİTİKA
Paylaş

Eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, AKP’yi demokratik yollardan devirecek en geniş siyasi ittifakı kurma konusundaki sorumluluğun CHP’ye düştüğünü, bu ittifakın içinde ise hem HDP’nin hem de İYİ Partinin yer alması gerektiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansından Selman Güzelyüz ve Emrullah Acar’a konuşan Murat Karayalçın, olası bir seçimle ilgili sorulara şu yanıtları verdi:

“Türkiye siyaseti 2017’den beri yeni bir dönemin içine girdi. Bu yeni dönemde siyaset yapma biçimini bana göre iki unsur belirliyor. Bunlardan birincisi Cumhurbaşkanının iki turlu seçimle seçilmesi, ikincisi de partilerin seçim süreçlerinde ittifak kurmaları. Her ikisi de yeni ve her ikisi de Türkiye siyaseti için yeni gelişmeler. Partiler bunu kullanmaya başladılar. Yani bu yeni dönemin bilincine göre davranmaya başladılar. 2018-2019 seçimlerinde kısmı ittifaklarla ve dolaylı ittifaklarla sonuç alınmaya çalışıldı. 2019 yılını söyleyeyim. Belediye seçimlerinde ortada gözüken bir formel ittifak vardı. İYİ Parti ile CHP arasında bir de resmi olmayan yanı vardı. Asıl güçlü yanı da orasıydı. Saadet Partisi ile dirsek teması diye adlandırılan bir ilişki içine girmişti. Yine ÖDP’nin adı yoktu ama ÖDP Genel Başkanı, CHP’nin Beyoğlu adayı olmuştu. HDP’nin adı hiç anılmıyordu ama CHP’nin seçim başarısında HDP’li seçmenlerin çok büyük katkısı olmuştu. Böyle bir ittifak oluşmuştu o yılda.”

Önümüzdeki süreçte bu ittifaklar nasıl şekillenmeli?” sorusuna yanıt veren Karayalçın, “AKP’nin demokratik yollardan devrilmesi için kurulacak olan ittifakta bence en önemli sorumluluk CHP’nindir. CHP bunu taşımak durumundadır. CHP’nin Türkiye’nin ikinci büyük parti konumunda olması, bunu zorunlu kılıyor.” dedi.

Murat Karayalçın, seçimlerin 2023’ten önce yapılacağını belirterek ittifak modelinin genişlemesi gerektiğini söyledi. Karayalçın “Cumhuriyet Halk Partisi’nin şöyle bir tavır ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum. Bu sefer ittifak olacaksa HDP’nin de, İyi Partinin de eş zamanlı olarak içinde yer alan bir ittifak olmalıdır. Yani ‘HDP olmasın ben İYİ Parti ile yaparım’ ya da ‘İYİ Parti olmasın ben HDP ile ittifak yaparım’ diyemez, dememelidir. Çünkü böyle bir şey derse AKP’nin demokratik yollardan devrilmesi için sorumluluk taşıyan güçlerin tümünü elde tutamaz ve harekete geçirmez. Çünkü HDP olmazsa tepki gösterecek güçler var, İYİ parti olmazsa tepki gösterecek güçler var. Onun için CHP’nin bu kuralı koyması gerektiğini düşünüyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?