Alevi Kurumlarına Çağrı: Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Için Bir ‘Meclis’ Oluşturulsun

Alevi Kurumlarına Çağrı: Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri Için Bir ‘Meclis’ Oluşturulsun
02 Eylül 2020 – 18:07 pirha.net
Alevi kurumlarına çağrı: Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri için bir ‘Meclis’ oluşturulsun

02 Eylül 2020 – 18:07
PİRHA- Kureyşan Ocağı evlatlarından Efe Engin, “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen bir anlayışın hüküm sürmesi için Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine sahip çıkılması çağrısında bulundu. Engin, “Başta Hünkar Vakfı olmak üzere Alevi kurumları, Yol’a hizmeti olmuş aydın, sanatçı ve akademisyenler ile oluşturulacak Alevi Bektaşi Meclisi ile etkinlikleri, ödül törenleri, teşvikleri, eğitim programları ve ihtiyaçları tespit edip planlamak üzere bir ‘meclis’ oluşturulmalıdır” önerisinde bulundu.

29 Ağustos’ta Ankara Mamak’ta Hacı Bektaş isminin bir kıraathaneye verilmesi girişimi, Hacıbektaş Belediyesi’nin tüm Alevi kurumlarının karşı geldiği Hızır Avusturya adlı kuruluşa ‘Hacı Bektaş Barış ve Dostluk Ödülü’nün verilmesiyle tepkiler devam ediyor.

Konuya dair açıklamada bulunan Kureyşan Ocağı evlatlarından Efe Engin Dede, Hacıbektaş’ın yaşamın inancının örgütlendiği yer olduğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Hace Bektaş bir ilçe adı değildir! Yaşamın inancının örgütlendiği yerdir. ‘Burası aşıkların Kabesi, eksik gelen tamam olur.’ Kadıncık Ana’nın, Fatma Ana’nın ve Hünkar’ın yeridir. Hala öksüzdür. Yıllardır devletin Alevi kimliğini tanımamakta ısrar etmesi ve bu kimliği dönüştürmeye çalışması karşısında el birliği ile tavır geliştirmeliyiz. En son 29 ağustosta Ankara Mamak’ta Hacı Bektaş isminin bir kıraathaneye verilmesi girişiminden, geriye giderek Hacıbektaş Belediyesi’nin tüm Alevi kurumlarının karşı geldiği bir kuruma barış ve dostluk ödülü verilmesi ile devam eden 2021 de ise “Canlar ölesi değil” düşüncesinden uzak bir anlayışla Kültür Bakanlığı ve Unesco ile planlaması yapılan Hünkar’ın 750. Anma programı yapılacaktır. Artık asimilasyona Alevi isimli kurumların (Türk-İslamcı) dahil olmasıyla tüm Alevi kurumlarına ve canlara acil görevler düşmektedir. Hünkar’ın ve anaların mirası kimin hangi anlayışı savunduğu belli olmayan kişi ve kurumların insafına terk edilemeyecek öneme sahiptir.”

“BİR MECLİS OLUŞTURULMALI” ÇAĞRISI

“İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen bir anlayışın hüküm sürmesi için etkinliklere sahip çıkmak önemli ve tarihi bir sorumluluktur” diyenEngin, şu önerilerde bulundu:

“Başta Hünkar Vakfı olmak üzere Alevi kurumları, Yol’a hizmeti olmuş aydın, sanatçı ve akademisyenler ile oluşturulacak Alevi Bektaşi meclisi ile Hünkar için yapılacak etkinliklere bir yol haritası çıkarılarak etkinlikleri, ödül törenleri, teşvikleri, eğitim programları ve ihtiyaçları tespit edip planlamak üzere bir meclis oluşturulmalıdır. Tüm etkinlikler bu meclis tarafından organize edilmeli, devamla Alevi-Bektaşi alanında yapılan diğer etkinliklerde de görev almalıdır. Etkinlik tarihi 1 Eylül Barış günü gibi Hünkar’la özdeşleşen anlamlı bir güne alınmalıdır.”

PİRHA/ İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?