Af Örgütü: 7 binin üzerinde sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Af Örgütü: 7 binin üzerinde sağlık çalışanı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Uluslararası Af Örgütü, pandemi sürecinde en az 7 binin üzerinde sağlık çalışanının Kovid-19’a yakalanarak hayatını kaybettiğini açıkladı.
Ücret artışı talebi içeren dövizler taşıyan sağlık çalışanları.
Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA DÜNYA
Paylaş

Uluslararası Af Örgütü’nün araştırmasına göre tüm dünyada en az 7 binin üzerinde sağlık çalışanı Kovid-19’a yakalanarak hayatını kaybetti. Yalnızca Meksika’da en az bin 320 sağlık çalışanının öldüğü doğrulandı. Meksika böylece tüm dünyadaki en yüksek sağlık çalışanı kaybı yaşayan ülke olarak kaydedildi.

Ayrıca, Uluslararası Af Örgütü, pandemi süreci boyunca vaka ve ölüm oranlarının yüksek seyrettiği ABD’de 1.077 ve Brezilya’da 634 sağlık çalışanının öldüğünü; vaka oranlarının son aylarda hızla arttığı Güney Afrika’da 240, Hindistan’da ise 573 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tespit etti.

AF ÖRGÜT: SARSICI BOYUTLARDA BİR KRİZ VAR
Uluslararası Af Örgütü Ekonomik ve Sosyal Adalet Birimi Direktörü Steve Cockburn konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“7 binin üzerinde kişinin, başkalarının hayatını kurtarmaya çalışırken ölmesi, sarsıcı boyutlarda bir krizdir. Güvenli bir iş ortamında çalışmak her sağlık çalışanının hakkıdır. Bu kadar yüksek sayıda kişinin nihai bedeli ödüyor olması bir skandal.”

“Pandeminin başlangıcından bu yana aylar geçmesine rağmen Meksika, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde sağlık çalışanları halen korkutucu oranlarda hayatını kaybediyor. Güney Afrika ve Hindistan’da ise vakaların hızla artması, tüm devletlerin harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor” diyen Cockburn, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sağlık çalışanlarının kendi hayatlarını tehlikeye atmadan çalışmalarını sürdürebilmesi için yeterli ölçüde koruyucu ekipmana sahip olmasını sağlamak adına küresel iş birliği şart.”

AFG ÖRGÜTÜ TEMMUZ’DA 3 BİN SAĞLIKÇININ VİRÜSTEN ÖLDÜĞÜNÜ TESPİT ETMİŞTİ
Uluslararası Af Örgütü, 13 Temmuz’da yayınladığı raporda, 3 binin üzerinde sağlık çalışanının Kovid-19 nedeniyle öldüğünü tespit etmişti. Kovid-19 vakalarının birçok ülkede hızla artış göstermesi ve yeni veri kaynaklarının oluşması nedeniyle bilgiler güncellendi. Af Örgütü verilerine göre, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının en yüksek sayılara ulaştığı ülkeler şöyle:

Meksika 1320
ABD 1077
Birleşik Krallık 649
Brezilya 634
Rusya 631
Hindistan 573
Güney Afrika 240
İtalya 188
Peru 183
İran 164
Mısır 159
(HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?