Dersim’deki Alevi örgütlerinden Munzur Gözeleri tepkisi

Dersim’deki Alevi örgütlerinden Munzur Gözeleri tepkisi
Dersim’de Munzur Gözelerinde yapımı devam eden Peyzaj ve Çevre düzenlemesi projesine karşı Alevi dernekleri basın açıklaması düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA BÖLGE
Paylaş

Dersim’de Munzur Gözelerinde yapımı devam eden Peyzaj ve Çevre düzenlemesi projesine karşı Alevi dernekleri Seyit Rıza Meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan kendilerinin bu ve buna benzer Alevi inancının kutsal mekanlarına zarar verecek projelere her zaman karşı durduklarını ve karşı duracaklarını belirtti.

Kaplan, “Evet, Munzur Gözelerinin bir çevre düzenlemesine ihtiyacı var ancak bu yöre halkının, oradaki belediyemizin, sivil toplum örgütlerimizin ve muhtarlarımızın oluşturacağı bir komisyonun öngördüğü biçimde bir çevre düzenlemesi gerekmektedir.” dedi.

Açıklamada konuşan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Munzur Gözelerinin üzerinde tartışma yapılacak bir mekan olmadığını dile getiren Fırat, “Hepimiz bu coğrafyada devletin ve egemen güçlerin ötekileştirme pozisyonunu gördük. Acılarla yoğrulan Dersim’i Dedelerle, Alevi inancının kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleriyle beraber kutsal mekânlara yapılan saldırılara, çevre ve doğa sorunlarına eğilip acil çözüme ulaştırması gerekiyor.” dedi. (Dersim/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?