ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik silah ambargosunu kaldırdı

ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik silah ambargosunu kaldırdı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs Cumhuriyetine uygulanan silah ambargosunu 2021 mali yılı için kaldırdığını bildirdi

ANASAYFA
POLİTİKA  DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kıbrıs Cumhuriyeti lideri Nikos Anastasiadis’in yaptıkları telefon görüşmesinde, “ABD-Kıbrıs Cumhuriyeti ilişkilerinin derinleştirilmesi” konusunun ele alındığını vurguladı.

Açıklamada, “Pompeo, Anastasiadis’e, 2021 mali yılı için Kıbrıs’a giden ya da Kıbrıs’tan çıkan, Uluslararası Silah Kaçakçılığı Düzenlemesi altında kontrol edilen ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, yeniden transferi ve geçici ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararını bildirdi.” ifadeleri yer aldı.

Görüşmede Pompeo’nun, tüm Kıbrıslılar ve bölge halkının yararına olacak şekilde adanın “iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi” için kapsamlı bir karara varılmasını desteklediğini vurguladığı aktarıldı.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

Mike Pompeo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kıbrıs Cumhuriyeti’ni “Doğu Akdeniz’deki kilit ortak” olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Cumhuriyeti ile savunma iş birliğini derinleştirdiklerinin altını çizen Pompeo, “Gelecek mali yıl için Kıbrıs’a öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve hizmetlerinin satışına yönelik kısıtlamaları kaldıracağız” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan karara tepki geldi. Oktay, “Bölgede çatışma riskini artıracak bu tür yaklaşımlara karşı Türkiye olarak KKTC’nin ve Kıbrıs Türkü’nün güvenliğini, huzur ve refahını garanti altına alacak adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise “ABD’nin aldığı bu karar hem Akdeniz’deki hem de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin artmasına yol açacak siyaset dışı ve basiretsiz bir karardır” ifadelerini kullandı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise kararı “ABD’nin Rum tarafına silah satışı kısıtlamasını 1 Ekim 2020’den 30 Eylül 2021 tarihine kadar kaldırması yanlış bir karardır” diye değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 20 Aralık 2019’da imzaladığı, “2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası” ve  “İlave Konsolide Tahsisatlar Yasası” kapsamında ABD’nin 1987’den beri Kıbrıs Cumhuriyeti’ne uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması öngörülüyordu. (Washington/AA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?