Hace Bektaş bir ilçe adı değildir!

Hace Bektaş bir ilçe adı değildir!
Yaşamın inancının örgütlendiği yerdir.
’’Burası aşıkların Kabesi, eksik gelen tamam olur’’*
Kadıncık Ana’nın, Fatma Ana’nın ve Hünkarın yeridir. Hala öksüzdür.
Yıllardır devletin Alevi kimliğini tanımamakta ısrar etmesi ve bu kimliği dönüştürmeye çalışması karşısında el birliği ile tavır geliştirmeliyiz.
En son 29 Ağustosta Ankara Mamak ta Hacı Bektaş isminin bir kıraathaneye verilmesi girişiminden geriye giderek Hacıbektaş Belediyesinin tüm Alevi kurumlarının karşı geldiği bir kuruma barış ve dostluk ödülü verilmesi ile devam eden 2021 de ise ’’canlar ölesi değil ‘’düşüncesinden uzak bir anlayışla Kültür Bakanlığı ve Unesco ile planlaması yapılan Hünkarın 750. anma proğramı yapılacaktır**
Artık asimilasyona Alevi isimli kurumların (Türk-İslamcı) dahil olmasıyla tüm Alevi kurumlarına ve canlara acil görevler düşmektedir. Hünkarın ve anaların mirası kimin hangi anlayışı savunduğu belli olmayan kişi ve kurumların insafına terk edilemeyecek öneme sahiptir.
“ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır’’ diyen bir anlayışın hüküm sürmesi için etkinliklere sahip çıkmak önemlidir. Tarihi bir sorumluluktur.
Başta Hünkar Vakfı olmak üzere Alevi kurumları, Yol’a hizmeti olmuş aydın, sanatçı ve akademisyenler ile oluşturulacak Alevi Bektaşi meclisi ile Hünkar için yapılacak etkinliklere bir yol haritası çıkarılarak etkinlikleri, ödül törenleri, teşvikleri, eğitim programları ve ihtiyaçları tespit edip planlamak üzere bir meclis oluşturulmalıdır.
Tüm etkinlikler bu meclis tarafından organize edilmeli, devamla Alevi-Bektaşi alanında yapılan diğer etkinliklerde de görev almalıdır.
Etkinlik tarihi 1 Eylül Barış günü gibi Hünkarla özdeşleşen anlamlı bir güne alınmalıdır. Aşk ile. Efe Engin 01/09/2020

*Restorasyonda kaldırıldığı söylenen kapı girişinde olan söz
**Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü (1271) Unesco’nun 12-27 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 40. Genel Konferansı’nda 40 c/15 sayılı belgesi çerçevesinde alınan karar gereğince “Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıl dönümü” Azerbaycan, İran, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle 2021 Unesco anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Unesco Türkiye millî komisyonu sayfasından alınmıştır.

KISA BİLGİLER
Avluda kısa minaresiyle dikkat çeken camii ise 1827 yılında padişah 2. Mahmut tarafından yaptırılmış.
Kesme taştan yapılmış caminin önünde 2 adet de kemer bulunuyor.
Aslanlı çeşme’ye adını veren aslan heykeli İskenderiye mermerinden yapılmış ve 1850 yıllarında dergaha getirilip çeşmeye dönüştürülmüş.
Feyzi baba çeşmesi olarak da anılan üçler çeşmesi. Bu anıtsal çeşmeyi 1902 yılında sadrazam Halil Paşa’nın zevcesi Fatma Nuriye hanım yaptırmış.
1906-1908 yılları arasında Beyrut Valisi’nin eşi tarafından yapıldığı anlaşılan kare havuz. Üçler kapısı’na bakan havuz duvarında üçgen bir alınlık ve üzerinde 12 dilime ayrılmış Hüseyni tacı ile 12 mısralı bir kitabe bulunuyor.
1925’te tekke ve zaviyeler yasasıyla kapatılmasının ardından dergâh kısa bir süre için numune ziraat okulu (Koşay, 1968: 19) ve karakol olarak kullanılır (Gürses, 1964: 46). 1
1964 yılında dergahın müze olarak devlet tarafından açılış etkinlikleriyle başlayan 16 ağustos tarihi 1975 yılında “Hacıbektaş kültür ve sanat şenlikleri” adını aldı.

1988 yılından itibaren uluslararası katılıma açılarak, “1. uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri” adı altında kültür bakanlığı koordinasyonunda sürmeye başladı.
2017 yılında Hacı Bektaş Veli’nin insancıl düşüncesine aykırı şekilde, ırkçı ve yabancı düşmanlığı içeren bir kararla, etkinlikler 14 ve 15 Ekim tarihine alındı.
Alıntı kaynakları
*-Bireysel bellekten kolektif belleğe: dergâh’ı su basınca… meral salman yıkmış
*-Erdoğan Aydın-Kimlik mücadelesinde Alevilik
*- Turan Eser-15/08/2019 Welg Medya- Anadolu aydınlanmasını ve Hacı Bektaş Veli’yi ne kadar tanıyoruz?
* Hacıbektaş WEB ( metnin hazırlanmasında, Bedri NOYAN’ın “Hacıbektaş Dergahı ve Türbesi” çalışmasından, broşürlerden ve ansiklopedik bilgilerden yararlanmıştır.)

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?