Kronik hastalık raporu görmezden gelindi; temizlik işçisi ölüme gönderildi

Kronik hastalık raporu görmezden gelindi; temizlik işçisi ölüme gönderildi
Kovid-19’dan yaşamını yitiren Ergani Devlet Hastanesi temizlik çalışanı Murat Yumruk’un kronik hastalıklarına dair raporları hastaneye sunmasına rağmen riskli serviste çalıştırıldığı ortaya çıktı.
Murat Yumruk
Fotoğraf: MA

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Diyarbakır’da Ergani Devlet Hastanesi’nde koronavirüs (Kovid-19) servisinde temizlik görevlisi olarak çalışan ve geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Murat Yumruk’un (49), hastane yönetimine kronik hastalıklarının olduğunu söylemesine rağmen pandemi servisinde çalıştırıldığı belirtildi.

Hastanede 4 yıl önce Çocuk Servisi’nde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Yumruk, pandemi süreciyle birlikte Kovid-19 servisine alındı. Hepatit B ve karaciğer büyümesi hastalıkları olan Yumruk, sağlık raporlarını hastane yönetimine göstererek, risk gurubunda olduğunu ve Kovid-19 servisinden alınmasını istedi. Bu talebini 6 ay boyunca birçok kez hastaneye yönetimine bildiren Yumruk’a, her defasında olumsuz yanıt verildi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçen Yumruk yine sonuç alamadı.

İki hafta önce Kovid-19 belirtileri görülmesi üzerine yaptığı test sonucu pozitif çıkan Yumruk, sağlık durumu kötüleşince çalıştığı hastanede tedavi altına alındı. Tedavi için gerekli ilaçların olmaması nedeniyle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesine sevk edilen Yumruk teşhis konulmasından 8 gün sonra yaşamını yitirdi.

‘ÖLÜMÜNE SEYİRCİ KALINDI’
Karantina altında olduğu için cenaze törenine katılamayan Ayşe Yumruk, eşinin ölümünden Ergani Devlet Hastanesi yönetimini sorumlu tutuyor. Hastane yönetiminin eşinin ölümüne seyirci kaldığını söyleyen Yumruk, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 4 çocuğu olduğunu dile getiren Yumruk, “Kronik hastalıklarından dolayı risk grubunda olduğunu defalarca söyledi, ancak dinleyen olmadı. Sürekli rotasyon yapılacak diye oyaladılar” dedi.

Ailenin avukatı Jiyan Yumruk ise Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar” başlıklı resmi yazısını tüm kamu kurum kuruluşlarına gönderdiğini ve bu genelgede belirtilen hastalığı taşıyan Murat Yumruk’un idari izne çıkartılması gerektiğini, çalıştığı yerde koronavirüs servisi olmaması gerektiğini söyledi. Hayatını kaybeden Murat Yumruk’un, tehlikeyi önceden öngörebildiğini ve bundan dolayı raporlarını sunarak defalarca başvuru yaptığını aktaran avukat Yumruk, kronik hastalıkları olduğu bilinmesine rağmen çalıştırıldığını kaydetti.

“Virüse yakalanırsa yakalanır, umurumuzda değil mantığıyla hareket edildi” diyen avukat Yumruk, sorumlu yetkililer hakkında “olası kasıtla ölümüne neden olmak” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. (Diyarbakır/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?