866 gündür direnen Cargill işçilerinin talebi iş garantisi

866 gündür direnen Cargill işçilerinin talebi iş garantisi
Bursa’da sendikalaştıkları için işten atılan ve 866 gündür direnişte olan Cargill işçileri, sadece işlerine geri dönmeyi değil, “iş garantisi” de istiyor. İşçiler dayanışma çağrısı yaptı.
Cargill işçileri

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Bursa’da sendikalaştıkları için işten atılan ve 866 gündür direnişte olan Cargill işçileri, sadece işlerine geri dönmeyi değil, “iş garantisi” de istiyor. İşçiler hakkında mahkemeden “işe iade” kararı olmasına rağmen patron işçileri işe almadı. Verdikleri mücadelenin tüm işçileri ilgilendirdiğine dikkat çeken Cargill işçileri, dayanışma çağrısı yaptı.

Bursa’daki Cargill fabrikasında çalışırken Tekgıda-İş’e üye olduktan sonra çeşitli gerekçeler ileri sürülerek işten çıkarılan işçiler, tam 866 gündür haklarını arıyor. İlk günlerde çalıştıkları fabrikanın önünde oturma eylemi yapan işçiler, eylemlerini daha sonra firmanın İstanbul’daki merkezi önüne taşıdı. Haftanın 5 günü burada nöbet eylemlerini sürdüren işçiler, her pazartesi günü ise Cargill’in müşterisi olan firma ve şirketlerden birinin önünde yaptıkları basın açıklamalarıyla bu firma ve şirketlerden Cargill ile çalışmamalarını istiyor.

Bir yandan mücadele ederken diğer yandan yaşadıkları haksızlık ve mağduriyeti yargıya taşıyan işçiler hakkında mahkemeden “işe iade” kararı çıktı. Fakat bu karara rağmen patron işçileri işe almadı.

AMAÇ PARA DEĞİL, İŞ GARANTİSİ
Direnişteki işçilerden Fatih Gürhan, 17 yıl boyunca çalıştığı Cargill firmasında ücretlerin düşmesi, işçilere mobbing uygulanması gibi sebeplerden dolayı sendikalaşmaya gittiklerini anlattı. Gürhan, çıktıkları bu yolda mutlaka sonuca ulaşacakları inancında. Çok uzun zamandır direnişte olduklarını ve bu süreçte destek verenler kadar karşı çıkanlarla da karşılaştıklarını söyleyen Gürhan, “Hayat şartları zor, fakat sendikamız maddi ve manevi destek oluyor. Bu da bizim dağılmamamızı sağladı” diye konuştu. Direnişte amaçlarının iş garantisi olduğunu söyleyen Gürhan, şunları söyledi: “Bizim asıl amacımız para değil. Ben 17 yıl burada çalıştım. 40 yaşında beni işten çıkardılar. Bu yaştan sonra başka fabrikaya nasıl gireceğim. Biz iş garantisi istiyoruz. Onun için burada direnişteyiz. İnsanlar bunu bir türlü anlamıyorlar.”

“BİZİ YANLIZ BIRAKMAYIN”
Önünde direnişlerini sürdükleri binanın çok sayıda firmanın yönetim merkezi olduğuna dikkat çeken Gürhan, “Direnişimizden onlar da rahatsızlar. Çünkü ücretler oralarda da kötüyse bu direniş onlara da sıçrayabilir. Biz direnip kazandığımızda hakkı yenen insanlar bu mücadeleye bakarak örnek alacaklar” dedi.

Bu yüzden direnişlerine destek verilmesini isteyen Gürhan, şöyle devam etti: “Bu mücadeleye sahip çıkmak, yarın senin başına gelecek olanı engellemektir. İşçiler bu mücadeleyi yalnız bırakmasınlar ve haklarını arasınlar.”

“MÜCADELEMİZ SADECE İŞE DÖNMEK İÇİN DEĞİL”
Fabrika yönetiminin direnişlerini kırmak için birçok girişimde bulunduğunu anlatan Tekgıda-İş Sendikası Uzmanı Suat Karlıkaya, buna rağmen mücadelelerinden geri dönmediklerini belirterek “2.5 yıldır süren bir direniş kolay elde edilmiyor. Bütün engelleri aşarak buraya geldik” dedi. Direnişe başlarken karşılarına sadece kendi patronlarının değil, bütün patronların çıkacağını bildiklerini ifade eden Karlıkaya, “İşverenler bir yerden açık verirsek her yerden açık veririz korkusu içinde. Egosu yüksek insanlar oldukları için de yanlış yaptıklarını kabullenemiyorlar. Bunu kabullendirmek zorundayız. Cargill mücadelesi kazanılmak zorunda olan bir mücadeledir” diye konuştu.

İşçiler için iş güvencesinin önemine dikkat çeken Karlıkaya, bu duruma dair şunları söyledi: “Ben emeğimi, alın terimi patrona satıyorum. Bundan faydalanamayacağını anladığı zaman kapının önüne koyuyor. Bu sebepten dolayı bu kavgayı veriyoruz.”

Verdikleri mücadelenin sadece işe dönme mücadelesi olmadığını vurgulayan Karlıkaya, “Bu mücadele işçi sınıfının mücadelesidir. İşçi sınıfını ağzından düşürmeyenlerin bizi yalnız bırakmaması gerekir. Bizim burada yalnız olmadığımızı göstermeleri gerekir. Basın açıklamalarının daha kalabalık olmasını istiyoruz. Burada oturma eylemimizde dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz” çağrısı yaptı. (İstanbul/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?