RTÜK yargı kararlarını tanımıyor

RTÜK yargı kararlarını tanımıyor
RTÜK Üst Kurul Üyesi Ürküt; sarı, kırmızı ve yeşil renklerin kullanıldığı Evrensel Gazetesi’nin reklamı nedeniyle Tele 1’e verilen cezanın ‘hukuksuz’ olduğunu ifade etti. Ürküt, Erzurum ve Bingöl’de bu renklerle ilgili başlatılan soruşturmada verilen beraat kararını anımsattı ve cezanın geri alınmasını istedi.

RTÜK yargı kararlarını tanımıyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) AKP’li ve MHP’li üyelerinin kararıyla Tele 1 kanalına ‘sarı, kırmızı, yeşil’ renklerin kullanıldığı bir reklam nedeniyle ceza verilmesinin hukuksuz olduğunu ifade eden RTÜK Üyesi Ali Ürküt, “Bu renklerin suç olmadığı yargı kararıyla sabittir” dedi.

HDP kontenjanından RTÜK’e seçilen Ali Ürküt, Evrensel gazetesinin reklamında yer alan sarı, kırmızı ve yeşil renkler nedeniyle Tele 1’e verilenen cezanın hukuksuz olduğunu örnekleriyle anlattı. İki ayrı mahkeme kararını anımsatan Ürküt, “Yargının bu konudaki kararı nettir. Bu renklerin yayınlanması suç olamaz” diye konuştu.

Ürküt’ün atıfta bulunduğu yargı kararları, 2017 ve 2018 yıllarında verildi. 2017 yılında Bingöl’ün Genç ilçesinde K.D. isimli yurttaş aracının ön camına sarı, kırmızı, yeşil boncuklardan yapılmış oyuncak bir kuş yerleştirdi. Aracın torpidosunda da aynı renkte puşi bulundurdu. Bu eşyalar nedeniyle gözaltına alınan K.D, oyuncak kuşun süs amaçlı konulduğunu, puşinin ise düğünlerde halay çekmek için kullandığını ifade etti. K.D. hakkında oyuncak kuş ve puşi nedeniyle örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla dava açıldı. Bingöl 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, sarı, kırmızı, yeşil eşyaları taşımanın suç oluşturmayacağını bildirerek K.D’nin beraatine karar verdi ancak bu eşyalara el konulmasını hükmetti. Soruşturma savcısı karara itiraz etti. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi ise K.D’nin beraatini onadı ve kuş ile puşinin iadesine karar verdi.

KARARLAR AÇIK

Yargı kararının açık olduğunu, sarı, kırmızı, yeşil renklerinin suç tanımı bulunmadığını kaydeden Ürküt, şunları ifade etti: “Mahkemenin ‘Söz konusu fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığını’ ifade etmesine rağmen bu renkler nedeniyle bir yayın kuruluşuna yaptırım uygulamak RTÜK’ün tarafsızlığını tartışır hale getirecektir. Ayrıca bu kararla renkler cezalandırılmıştır. Tele 1’de yayınlanan reklamda görülen sarı, kırmızı ve yeşil renklerin olduğu tülbent, herhangi bir örgütün simgesi veya flaması değildir.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?