Türk Eczacıları Birliği: Artan grip aşısı talebine çözüm bulunmalı

Türk Eczacıları Birliği: Artan grip aşısı talebine çözüm bulunmalı
Türk Eczacıları Birliği (TEB), grip aşısına yönelik talebin arttığına dikkat çekerek, grip aşısı tartışmalarının sona erdirilmesi için çağrı yaptı. TEB’in açıklamasında, “Konunun muhatapları bir an evvel bir araya gelerek aynı masada bu soruna ve artan talebe çözüm bulmalı” denildi.

Türk Eczacıları Birliği: Artan grip aşısı talebine çözüm bulunmalı

Haber Merkezi

Türk Eczacıları Birliği (TEB), grip aşısı tartışmalarının sona erdirilmesi için çağrı yaptı. TEB’in açıklamasında, “İçinden geçtiğimiz pandemi süreci, aşı konusunu her zamankinden daha önemli bir hale getirdi. Tüm dünya Covid-19 aşısını bekliyor ve bilim insanları aşı çalışmalarını sürdürüyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ülkemizde pandemi dolayısıyla grip ve zatürre aşısına talep her geçen gün artmaktadır” denildi.

Grip aşısına talebin, pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl artacağına vurgu yapılan açıklamada, “Eczanelerde hasta ile eczacının karşı karşıya gelmemesi, toplum sağlığının zarar görmemesi ve sorunun krize dönüşmemesi adına yetkilileri önlem almaya davet ediyoruz. Konunun muhataplarının bir an evvel bir araya gelerek aynı masada bu soruna ve artan talebe çözüm bulması gerekmektedir” ifadelerine de yer verildi.

CİDDİ SIKINTILARIN YAŞANACAĞI AŞİKAR

“Vaka sayılarının yükselmesi ile beraber grip mevsiminin yaklaşması ise grip aşısı ve zatürre aşısı gündemine dair tartışmaları beraberinde getirdiğine” de dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“65 yaş üstü ve kronik hastaların bu aşıları yaptırmaları son derece önemli. Dünya Sağlık Örgütü ve bilim insanları, risk grubunda olan kişilerin özellikle pandemi döneminde grip aşısı olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Ülkemizde risk grubundaki kişilere grip ve zatürre aşıları ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Grip aşısı konusunda geçtiğimiz yıllarda yaşanan tedarik sorununu göz önüne aldığımızda gerekli tedbirlerin bir an evvel alınmaması durumunda ciddi sıkıntılar yaşanacağı da aşikârdır.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?