İşçilerden koronavirüs protestosu: Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor

İşçilerden koronavirüs protestosu: Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor
DİSK Ege Bölge Temsilciliği, normalleşme sürecinin ardından işçilerde artan Covid-19 vakaları sonrası hükümeti protesto etti. Yapılan açıklamada, “İşçi sınıfı ve emekçilerin yaşam hakkını yok sayarak, karı ve üretimi önceleyen kapitalist sistem, pandemiyi işçi sınıfı hastalığı haline dönüştürmüştür” denildi
İşçilerden koronavirüs protestosu: Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor

AYCAN KARADAĞ

Koronavirüs salgının ardından Türkiye normalleşme sürecine girerken son haftalarda vaka sayılarda artış görülüyor. Manisa’da Vestel’de vakalar ve ölümlerin artması sonrası, İzmir’de BMC’de vakalar sonrası üretimin durmasının ardından DİSK Ege Bölge Temsilciliği, hükümeti protesto ederek basın açıklaması gerçekleştirdi. Konak Sümerbank önünde toplanan işçiler hükümete çağrı yaparak, tüm emekçilere acil test yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, emekçilerin ölüme mahkûm edildiğini ifade ederek, “Biz sadece ölüyoruz. Türkiye’ de olduğu gibi sadece ve sadece alın teriyle geçinen, pandemiye karşı sahada, hastanelerde birebir mücadeleden kaçınmayan, işçi sınıfı ve emekçilerin yaşam hakkını yok sayarak, karı ve üretimi önceleyen kapitalist sistem pandemiyi işçi sınıfı hastalığı haline dönüştürmüştür. Başta sağlık emekçileri olmak üzere sahada çalışan belediye emekçileri, fabrikada çalışan işçiler, çarklar dönsün diye hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaktadırlar. Zorunlu hizmet ve mal üreten işyerleri, hariç üretimin durdurulması gerekirken AVM’ ler, spor etkinlikleri, düğünler, asker uğurlamaları, patronların çarkları dönsün diye turizmin kontrolsüz açılması, yaşanan felaketin habercisiydi. Covid-19 salgınının bütün toplumsal hayatı tehdit ettiği bir süreçte ne olursa olsun “çarklar dönmek zorundadır” diyen iktidarın çalışanlar karşısında aldığı sınıfsal tutum işçiler açısından unutulmamalıdır” diye konuştu.

BİN 168 TL TUTARINDAKİ SEFALET ÜCRETİ KABUL EDİLEMEZ

Özellikle İzmir halkına hizmet veren belediye emekçileri başta olmak üzere, BMC, Çiğli Organize tekstil fabrikaları, özel sekterde çalışan işçiler, kargo çalışanları, PTT çalışanlarında riskin arttığını belirten Sarı, şunları söyledi:

“Ücretsiz izin ücreti adı altında işçilerin mahkûm edildiği bin 168 TL tutarındaki sefalet ücreti kabul edilemez. Tüm işçi ve emekçilerin bu süreçte su, elektrik, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması sosyal devlet ilkesinin olmazsa olmazıdır. Çalışırken iş kazalarında, meslek hastalıklarında, salgınlarda ölmemek için işçi sağlığı ve iş güvenliği alanını temel örgütlenme ve mücadele alanı olarak ele almak, bu birikim rejiminin değiştirilmesi için kaçınılmaz gereklilik olduğu bilinciyle hareket etmek, işte bütün şiarımız bu olmalıdır. Covid-19 tüm dünyada geçmiş de ve günümüzde devam eden emek sermaye çelişkisi kapitalist sistemin algısı ile hala emek cephesini vurmaktadır.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?