Dünya Barış Günü’nde, Ankara Gar Meydanı’nda “barış zinciri” oluşturulacak

Dünya Barış Günü’nde, Ankara Gar Meydanı’nda “barış zinciri” oluşturulacak
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, 10 Ekim 2015’te 103 kişinin katledildiği Ankara Gar Meydanı’nda beyaz kurdeleler ile “barış zinciri” oluşturulacak.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Emrullah ACAR

Ankara’da 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği bu yıl 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) öncülüğünde organize edilecek.

Dünya Barış Günü, 10 Ekim 2015’te düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yönelik gerçekleşen IŞİD saldırısında 103 insanın yaşamını yitirdiği Ankara Gar Meydanı’nda karşılanacak.

Emek ve demokrasi güçleri ile Barış Anneleri’nin beyaz tülbentler ile katılacağı etkinlikte beyaz kurdeleler ile “barış zinciri” oluşturulup, beyaz renkli balonlar uçurulacak. Program ise katliamın yaşandığı saat olan 10.04’te başlayacak.

Düzenleyicisi oldukları 1 Eylül programına dair bilgi veren 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, etkinlikte fiziki mesafe kurallarına dikkat edeceklerini dile getirdi. Ankara Katliamı’ndan bu güne her yıl barış talebini yenilediklerini söyleyen Coşgun, katliamının yaşandığı saatte, yaşamını yitiren 103 insanın nezdinde, barış için yaşamını yitiren yüz binlerce insan anısına anma etkinliği ifade etti.

BARIŞIN BEDELİ BÜYÜK
Coşgun, “Bu ülkede barışın bedelinin büyük olduğunu biliyoruz. 5 yıl önce kardeşlerimiz, annelerimiz, babalarımız ve biz barış için mitingdeydik ve o miting gerçekleşmedi. Barışa karşı canlı bombalar patlatıldı. Bizim amacımız bunun unutulmaması ve hep akıllarda kalması. Sadece Dünya Barış Günü’nde değil aslında 365 gün bunu ifade etmek durumundayız. Bu açıdan 1 Eylül Dünya Barış Günü bizim için yeri başka ve önemli” dedi.

“ÇIĞLIKLARIMIZI SUSTURAMAYACAKLAR”
Salgından kaynaklı etkinliğin sembolik olarak gerçekleşeceğini dile getiren Coşgun, şunları belirtti:

“Barış talebi bu ülkede yüzyıllardır devam ediyor. Salgın, etkinliğin yapılmaması önünde bir engel değil. Dikkat edilerek etkinlikler gerçekleştirilebilir. Barış mitinginde katledilen ve bayrakları yerde kalan, bayrakları kanla ıslanan insanların barış çığlığını susturamayacak, barış taleplerini görmezden gelemeyecek bir süreç yok. Biz yolumuza devam ediyoruz. O gün patlatılan bombalar amacına ulaşmadı, ulaşamayacak demeye devam edeceğiz.”

“BARIŞ HEMEN ŞİMDİ”
10 Ekim 2015’ten önce ülkede bir kıyım sürecinin yaşandığını, ondan sonraki süreçte de bu durumun devam ettiğini ve ne yazık ki katliamların önüne geçemediklerini kaydeden Coşgun, “Bu ülkede ekmek ve su kadar barış da insanın temel derdi olmalı. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bu böyle olmalı. Barışın olmadığı bir yerde insanın kendi bireysel dertleri için bir uğraşta olması erdemsiz bir yaşam biçimi olarak tanımlana bilinir. İnsanlar katlediliyor, barış derdimiz olması gerekir. Savaşa hayır diyoruz, her zaman bunu söyledik” diye belirtti.

Coşgun son olarak, kamuoyunun desteğinin güçlerine güç katacağını vurgulayarak ‘Barış hemen şimdi’ demek için herkesi 1 Eylül günü Ankara Garı’nda olmaya davet etti. (Ankara/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?