SES İzmir Şubesi: Sürgün edilen temsilcimiz Günseli Uğur yalnız değildir

SES İzmir Şubesi: Sürgün edilen temsilcimiz Günseli Uğur yalnız değildir
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi SES işyeri temsilcisi Günseli Uğur’un sürgün edilmesine ilişkin SES İzmir Şubesi basın açıklaması düzenledi.
SES Şubesinde yapılan basın toplantısı ve katılımcılar
Fotoğraf: Evrensel

PAYLAŞ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının (SES) Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi temsilcisi Günseli Uğur’un sürgün edilmesi ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

SES Şube binasında düzenlenen açıklamaya İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri temsilcileri de katıldı. Açıklamayı okuyan SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, “Sendika işyeri temsilcisinin başlıca görevi çalışanların sorunlarını dile getirmesi, bunları gerekli mercilerle paylaşmasıdır. Yine bir sağlık emekçisi olarak Günseli Uğur halk sağlığı için hem de emekçilerin hakları için üzerine düşen görevini tam olarak yapmıştır. Bir sağlık emekçisi ve sendika temsilcimiz olarak Günseli Uğur onurumuzdur” dedi.

Sürgün kararını eleştiren Batmaz, “Sağlıkçılara verilen sözlerin tutulmaması ve sağlıkçıların alkışlanırken hakkının ödenmediğinin ortaya çıkması, yapılması gereken ödemelerden kesintiler yapılmasının dile getirilmesi hastane yönetimlerini rahatsız etmiştir, hak arayan emekçiye hakkını vermek yerine yanıtı işyeri temsilcimiz Günseli Uğur’un sürgün edilmesi olmuştur” diye konuştu.

“KABUL EDİLEBİLİR BİR GÖREVLENDİRME DEĞİLDİR”
Böyle bir dönemde bu kararın normal olmadığını altını çizen Batmaz, “Görevlendirme adı altında, salgının erken gevşetilen kurallar nedeniyle sönümlenmeden yeniden daha da hızlı yayılmaya başlamış olduğu bu dönemde, bunu normal bir görevlendirme olarak düşünmemiz olanaksızdır. Hastanelerde bu kadar hemşire açığı varken, sağlıkçılarda tükenmişlik zirvede iken geçici görevle hastanelerden personel çekilmesi kabul edilir bir görevlendirme değildir” diye ifade etti. “Sağlık emekçilerine kulak verin” uyarısında bulunan Batmaz, hakkını arayan sağlık emekçilerinin cezalandırılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Son olarak Batmaz, “Bir an önce bu hukuksuz işlemden vazgeçilerek, sürgün kararından durdurulmalıdır. Bu kararlar sağlık emekçilerinin iş barışını ve huzurunu bozarak Pandemiyle mücadeleyi sekteye uğratmaktadır” dedi.

“HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”
Basın toplantısında söz alan kurum temsilcileri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgularken İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri bileşeni olarak konuşan Emek Partisi il Başkanı Emine Uyar, “Buradaki saldırı hak arama mücadelesine ve örgütlülüğedir. Aldığımız sağlık hizmetinin ve sağlık çalışanlarının nasıl koşullarda çalıştığı bu süreçte çıktı. Ama hak aradıklarında sürgünle karşılaşıyorlar. Ülkede pek çok sorun var bu da onlardan bir tanesidir. Sendikal haklara yönelik salıdırlar geleceğimize ve emekçilerin birliğine yöneliktir. Bunlara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?