Adana Kozan’daki yangın hâlâ söndürülemedi: 6 köy boşaltıldı, kundaklama şüphesi var

Adana Kozan’daki yangın hâlâ söndürülemedi: 6 köy boşaltıldı, kundaklama şüphesi var
Adana Kozan’da son bir ay içerisinde çok sayıda yangının meydana geldiği Kuyubeyi köyünde yine orman yangını çıktı. 6 köy boşaltıldı, 200 hektarlık alan yandı, kundaklama üzerinde duruluyor.

ANASAYFA ÇEVRE
Paylaş

Adana’nın Kozan ilçesinde, son 1 ay içinde çok sayıda yangının çıktığı Kuyubeyi köyünde dün yeniden başlayan orman yangınını kontrol altına alıp, söndürmek için ekiplerin çalışmaları hala devam ediyor.

Kozan’ın Kuyubeli köyündeki ormanlık alanda dün (23 Ağustos) öğle saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle 3 farklı noktada yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle yangın kısa sürede çevreye yayıldı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ
Bölgede son bir ay içerisinde çok sayıda yangının meydana geldiği ve olaylarla bağlantılı olduğu düşünülen 4 kişinin gözaltına alındığı ancak işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Adana Valisi Süleyman Elban da, “Kundaklama olduğunu tahmin ediyoruz. Bu, yangın söndürüldükten sonra sahada yapılacak incelemede netleşir ancak birkaç ayrı noktada çıkmış olması kundaklama ihtimalini güçlendiriyor” açıklamasını yaptı.

12 EV YANDI
Yangınına itfaiye ekiplerinin müdahalesi poyraz nedeniyle zorlaşırken, alevlere yakın evlerde yaşayanlar tahliye edildi. Öte yandan, alevlerin arasında kalan 12 evin yandığı bildirildi.

Yangında köylülerin ahırlarındaki bazı hayvanların öldüğü belirlenirken, dumandan etkilenen Ayşe Kılçık ise sağlık görevlilerince yapılan müdahalenin ardından Kozan Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

KÖYLER BOŞALTILDI
Yangını nedeniyle çevre mahallelerdeki evler de tahliye edildi. Jandarma ekipleri yangın bölgesini giriş ve çıkışlara kapattı. Bazı vatandaş, alevlerin etrafını sardığı mahallelerde mahsur kaldı.

Adana Valisi Süleyman Elban, “Bölgedeki 6 köyde yaklaşık 800 haneyi boşaltmak durumunda kaldık. 200 hektara yakın alanda yangın devam ediyor” dedi.

Karanlık nedeniyle havadan müdahaleye ara verilmişti. Günün ilk ışıklarıyla ekipler, uçak ve helikopterle yangına müdahale etmeye yeniden başladı. (Adana/AA-DHA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?